کشاورزی روز

( کشاورزی - محیط زیست - دامپروری - شیلات )
امروز پنجشنبه 13 بهمن 1401
کشاورزی روز

نقش تکنولوژی تراریخته در صنعت دام و طیور

محصولات زراعی تراریخته نسبت به محصولاتی که به روش سنتی تولید شدند از عملکرد و کیفیت بالاتری برخوردار هستند. برای کشت این محصولات نیاز کمتری به مصرف سموم شیمیایی است.
محصولات تراریخته علاوه بر مصارف غذایی، به عنوان علوفه نیز برای دام استفاده می شوند. از جمله محصولات تراریخته قابل مصرف برای دام می توان به سویا، کلزا، پنبه، ذرت و سیب زمینی اشاره کرد.

تقریبا بیش از ۹۰ درصد سویا و ۷۰ درصد ذرت تراریخته در بخش دامپروری مورد استفاده قرار می گیرد. طبق مطالعاتی که توسط سایر محققان انجام شده، محتویات مواد شیمیایی محصولات تراریخته با همتای غیر تراریخته خود از نظر میزان ترکیب مواد شیمیایی و آمینواسیدی همسان بوده و همچنین هیچ آلرژنیستی در مورد مصرف محصولات تراریخته تا به امروز به تایید نرسیده است.
 
بررسی های صورت گرفته نشان داد که این همانی در بخش ترکیبات، هضم پذیری و ارزش علوفه تراریخته وجود داشته است و از جنبه های گفته شده با نوع غیر ترایخته آن کاملا مشابه هستند.

 (( مشاهده متن کامل در قسمت ادامه مطلب )) 

دسته بندی: مقالات,دامپروری,
برچسب ها : تکنولوژی تراریخته در صنعت دام و طیور , تکنولوژی تراریخته , صنعت دام و طیور , تراریخته در صنعت دام و طیور , الهام باقری‌راد ,

در آمد ماهیانه ۷ میلیونی با پرورش قرقاول

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایلنا، در بین پرندگانی که امکان پرورش خانگی آنها با هزینه های پایین وجود دارد قرقاول در سالهای اخیر با اقبال مواجه شده است؛ چرا که نحوه تولید و همچنین بازار فروش مناسب تر نسبت به دیگر پرندگان، تولیدکنندگانی که واحدهای کوچک تولیدی را در اختیار دارند را برای این کار سود آور ترغیب کرده است؛ تولید پرنده ای که هم تخم و هم گوشت آن قابل فروش است.

تقاضا برای خرید گوشت قرقاول افزایش یافت

 (( جهت دیدن ادامه متن به قسمت ادامه مطلب بروید ))

دسته بندی: خبر,دامپروری,مقالات,دامپروری,
برچسب ها : پرورش قرقاول , قرقاول , قرقاولهای تخم گذار , در هر آغل 300 بچه قرقاول نگهداری می شود , تقاضا برای خرید گوشت قرقاول افزایش یافت ,

اصول تهویه موفق مرغداری در زمستان

اصول تهویه موفق مرغداری‌هادر طی زمستان نسبت به تابستان بسیار متفاوت است.  تحت شرایط محیطی گرم،حداکثر  جریان هوا به طور معمول لازم است تا به صورت مستقیم پرندگان را خنکگرداند. تهویه توسط ترموستات یا کنترل‌کننده‌ها برطبق درجه حرارت مرغداری تنظیم می‌شود.زمانیکه هوا سرد است، از تماس هوای سرد بیرون با پرنده باید جلوگیری شود. به علاوه برای کاهش هزینه‌های گرمایی، فن‌ها به میران حداقل استفاده می‌شوند. گرم نگهداشتن پرندگان به میزان کافی با هوای سالم با کیفیت، هدف اولیه  تهویه درهوای سرد است. تهویه در زمستان همچنین هدفی برای کاهش رطوبت از مرغداری برای حفظشرایط بستر مناسب است. در هوای خیلی سرد حداقل تهویه فن‌ها باید توسط یک تایمربرای اطمینان از تهویه کافی برای حفظ کیفیت هوا و حذف رطوبت صورت گیرد. در زیر خلاصهبرخی از نکات کلیدی تهویه موفق مرغداری‌های گوشتی در زمستان با تکیه بر تجاربمرغداری‌های صنعتی و یافته‌های تحقیقات دانشگاهی آمده است.

 (( جهت دیدن ادامه متن به قسمت ادامه مطلب بروید ))

دسته بندی: مقالات,دامپروری,
برچسب ها : تهویه موفق مرغداری در زمستان , تهویه موفق مرغداری , مرغداری در زمستان , تهویه مرغداری , مرغداری , تهویه ,

پرورش کبک از تخم تا جوجه

کبک از پرندگانی است که به سهولت قابل پرورش بوده و در صورت تولید انبوه, از درصد بهره وری بالایی برخوردار است. به طوری که می توان گوشت آن را عرضه داشت. کبک را می توان با به کار گیری تکنیک های مدیریتی ویژه و استفاده از سیکل نوری معین, در تمام طول سال پرورش داد.

پرورش: قبل از هر چیز, با فرض اینکه گله مولد در حال تخم گذاری می باشد, نحوه جمع آوری تخم ها به منظور جلوگیری از آسیب آنها در پی سرما یا گرمای بیش از حد, حائزاهمیت می باشد. باید به خاطر داشت که اگر تخم ها برای مدت طولانی در دمای زیر۴۰ درجه فارنهایت باقی بمانند ممکن است قابلیت رشد خود را از دست داده و از سوی دیگر در دمای تقریبی ۸۰ درجه فارنهایت شروع به رشد (تشکیل جنین) می نمایند که مطلوب به نظر نمی رسد زیرا هنگامی که تخم در دمای ۸۰ درجه در حال رشد می باشد, با جمع آوری و ذخیره آن در دمای توصیه ای ۶۰-۵۵ درجه فارنهایت, جنین ممکن است آسیب دیده و نهایتا تخم به حالت گندیده باقی بماند. جمع آوری تخم ها به طور متناوب مانع از کثیفی و آسیب دیدگی آنها می گردد. اما داشتن تعدادی تخم کثیف در مجموعه تخم های جمع آوری شده بدیهی به نظر می رسد. لذا باید آنها را با کاغذ سنباده نرم تمییز نمود. حتی المقدور از شستن تخم کبک ها جهت رفع آلودگی و کثیفی 

(( جهت دیدن ادامه متن به قسمت ادامه مطلب بروید ))

 

دسته بندی: مقالات,دامپروری,
برچسب ها : پرورش کبک , کبک , جوجه کشی , تخم کبک به طور میانگین پس از ۲۴ روز به جوجه تبدیل می شود , تخم کبک ,

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد