کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

اجرای عملیات بیابان زدایی در هشت میلیون هکتار از مراتع کشور

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از اجرای عملیات بیابان زدایی در هشت میلیون هکتار از مراتع کشور خبرداد و افزود: برای مقابله با پدیده بیابان زایی تاکنون 2میلیون و 300 هزار هکتار جنگل های دست کاشت بیابانی در ایران ایجاد شده است. 
به گزارش کشاورزی روز به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها- خداکرم جلالی با سفر به استان یزد و شهرستان بافق، یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در کشور را اجرای عملیات آبخیزداری عنوان کرد و یادآور شد: مقام معظم رهبری در سیاست های کلی نظام در رابطه با بحث بیابان زدایی تاکید فراوانی دارند و در برنامه ششم نیز دولت در زمینه بیابان زدایی پیش بینی های لازم را انجام داده است.

جلالی از اجرای عملیات آبخیزداری در 26 میلیون هکتار از مراتع کشور خبرداد و عنوان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و تهدیدهایی مانند گرمایش، کمبود آب و بیابان زایی اقدامات گسترده ای در زمینه آبخیزداری و بیابان زدایی در 100 میلیون هکتار از عرصه های طبیعی کشور باید انجام شود.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: بیش از 90 درصد کشور روی کمربند خشکی قرار گرفته و براساس بررسی های انجام شده حدود 7 میلیون هکتار کانون بحرانی در عرصه های طبیعی کشور وجود دارد که از این میزان سه میلیون هکتار جزو کانون درجه یک است.
وی با اشاره به اینکه 70 درصد از نزولات خدادادی تبخیر می شود، تصریح کرد: 30 درصد باقی مانده را می توان به سفره های زیرزمینی تزریق کرد که با عملیات آبخیزداری در هر هکتار به طور متوسط 520 متر مکعب آب ذخیره می شود.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر توسعه کشت گیاهان دارویی افزود: نیاز این گونه های گیاهی به آب بسیار پایین است و افزایش مصرف گیاهان دارویی بازار خوبی را برای عرضه این گیاهان به وجود آورده و به عنوان یکی از مشاغل خانگی می تواند برای خانوارها درآمدزا باشد.
جلالی ادامه داد: با توجه به زمینه مساعد شهرستان بافق برای توسعه کشت گیاهان دارویی باید برای افزایش سطح زیرکشت این گیاهان در بافق برنامه ریزی شود.
وی برای توسعه کشت گیاهان دارویی در این منطقه قول مساعد داد و گفت: هر ساله می توان حدود 100 هکتار از زمین های زراعی این شهرستان را به کشت گیاهان دارویی اختصاص داد که منشا درآمد و اشتغال برای خانواده ها خواهد بود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین با بیان این که بافق جزء مناطق ویژه کشور است، خاطر نشان کرد: باید برای طرح های بیابان زدایی، پخش سیلاب و کنترل شن های روان در این شهرستان از محل اعتبارات استانی و ملی برنامه ریزی شود.
وی همچنین در خصوص تفاهمنامه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بسیج سازندگی یادآور شد: براساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پیرامون دو پروژه مهم آبخیزداری و بیابان زدایی کارهای موثری با همکاری بسیج سازندگی صورت می گیرد.

دسته بندی:
برچسب ها : عملیات بیابان زدایی در هشت میلیون هکتار از مراتع کشور , عملیات بیابان زدایی , بیابان زدایی , مراتع کشور ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد