کشاورزی روز

( کشاورزی - محیط زیست - دامپروری - شیلات )
امروز دوشنبه 26 اردیبهشت 1401

ساخت پلاستیک از نیشکر و کربن دی اکسید

محققان دانشگاه دورهام(Durham) موفق به ابداع یک روش فرآوری قابل توجه و اقتصادی شده‌اند که از ته مانده و ضایعات نیشکر و گاز کربن دی اکسید برای ساخت پلاستیک استفاده می‌کند.

 

 (( مشاهده متن کامل در قسمت ادامه مطلب ))

دسته بندی: خبر,صنایع تبدیلی,تازه ها,صنایع تبدیلی,
برچسب ها : ساخت پلاستیک , نیشکر و کربن دی اکسید , کربن دی اکسید , ساخت پلاستیک از نیشکر , نیشکر , پلاستیک ,

تکنیک کشت جلبک در سوخت‌های زیستی پیشرفت ایجاد می‌کند

پژوهشگران دانشگاه واشینگتن راهی برای رشد کارآمدتر جلبک ها ایجاد کرده اند- تنها در چند روز- و جلبک را برای برخی صنایع از جمله سوخت های زیستی، قابل استفاده تر کردند.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایانا ، وبسایت "ساینس دیلی" اعلام کرد ، به دلیل وجود پتانسیل مزایای زیست محیطی در جلبک، پژوهشگران به تولید موثرتر آن علاقه مند شدند. روغن جلبک می تواند به عنوان سوخت جایگزین استفاده شود و از خود جلبک نیز می توان به عنوان غذای انسان، خوراک حیوانات، فیبر، کود، رنگدانه و دارو استفاده کرد. رشد و جمع آوری آن در جریان های فاضلابی نیز می تواند اثرات زیست محیطی بسیاری از فرآیندهای تولیدی را کاهش دهد.

اما استفاده آن در صنعت در درجه ی اول مد نظر نبود زیرا برای رشد به زمان و آب زیاد نیاز دارد. به طور کلی، این کار نیازمند حوض های بزرگ است و برداشت آن 

(( مشاهده متن کامل در قسمت ادامه مطلب ))

 

دسته بندی: تازه ها,صنایع تبدیلی,
برچسب ها : تکنیک کشت جلبک در سوخت‌های زیستی , جلبک غذای انسان و حیوانات , روغن جلبک می‌تواند سوخت جایگزین باشد , روغن جلبک , تحقیقات پژوهشگران دانشگاه واشینگتن ,

چسب گیاهی راه حل مخترع ایرانی برای معضل گرد و غبار

مخترع ایرانی از ساخت نوعی چسب با پایه گیاهی به عنوان جایگزین مالچ نفتی برای حل معضل گردوغبار شهری خبر داد.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،خلیل نظری گفت: ماده یادشده چسبی با پایه گیاهی (به اسم اختصاری HL) مناسب حل معضل ریزگردهای شهری و جایگزینی برای مالچ نفتی و حل بحران گرد و غبار و ریزگردهای شهری به شمار می آید. 

وی افزود: امروزه برای مقابله با پدیده هجوم ریزگرد از روش پاشیدن مالچ نفتی روی اراضی مستعد گرد و غبارزایی استفاده می شود. مالچ نفتی ماده‌ای است که از پسماند‌های نفت خام در برج تقطیر پالایشگاه‌ها به دست می‌آید. 

 

 (( مشاهده متن کامل در قسمت ادامه مطلب )) 

 

دسته بندی: خبر,محیط زیست,تازه ها,صنایع تبدیلی,
برچسب ها : چسب گیاهی , ساخت نوعی چسب با پایه گیاهی به عنوان جایگزین مالچ نفتی , جایگزین مالچ نفتی , چسب با پایه گیاهی , HL ,

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد