صفحه اصلی   خبر   دامپروری   صادرات 1 میلیون تنی محصولات لبنی ایران به اروپا با همکاری رومانی
صادرات 1 میلیون تنی محصولات لبنی ایران به اروپا با همکاری رومانی

کشاورزی روز

( کشاورزی - محیط زیست - دامپروری - شیلات )
امروز یکشنبه 09 مهر 1402
کشاورزی روز

صادرات 1 میلیون تنی محصولات لبنی ایران به اروپا با همکاری رومانی

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از فراهم شدن امکان صادرات محصولات لبنی ایران تا سقف یک میلیون تن به اروپا خبر داد. 

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ، حسن رکنی در حاشیه بازدید وزیر کشاورزی رومانی از یک دامداری در پیشوای ورامین گفت: با حضور هیات رومانیایی در ایران، امکانی فراهم شده که صادرات ۶۰۰ هزار تنی شیر به اروپا تا سقف یک میلیون تن افزایش یابد.

وی با اشاره به بازار نیم میلیارد نفری اروپا افزود: این موضوع می تواند یک مزیت برای کشور ما تلقی شود. ضمن اینکه وزیر کشاورزی رومانی نیز وعده داد که در ایجاد ارتباط ایران با اتحادیه اروپا به عنوان پلی ارتباطی عمل کند.

به گفته رکنی، رومانیایی ها پیشنهاد دادند که در برنامه مشترک با ایران و تطبیق استانداردهای محصولات لبنی ما با اروپا هیاتی تشکیل دهند تا در این مسیر فراورده های ایرانی جایگاه بهتر و رفیع تری در اروپا پیدا کند. ضمن اینکه تا ۸۰ درصد هزینه های مربوط به استانداردسازی لبنیات را آنها بر عهده خواهند گرفت.

وی خاطرنشان کرد: هیات رومانیایی، روز اول نشست مشترکی با وزیر جهاد کشاورزی و همچنین هیات تجاری ایرانی داشتند. همچنین دیروز از یکی از مراکز تولید ژن در استان البرز بازدید کردند و امروز هم یکی از بزرگ ترین دامداری های کشور در شهرستان پیشوای ورامین را از نزدیک دیدند.

رکنی ادامه داد: این سفر برای آنها بسیار جذاب بود و مشاهده دستاوردهای ایران به لحاظ تکنولوژی، فناوری و ظرفیت تولید، آنها را به وجد آورده بود. بنابراین از همکاری با ایران برای اتصال به بازار اروپا به شدت استقبال کردند. ضمن اینکه به غیر از لبنیات، امکان مراودات تجاری گوشت قرمز، آبزیان و دیگر نهاده های دامی فراهم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی معتقد است که برای حضور در بازار اروپا اگرچه می توان به راحتی به سطح استانداردهای بین المللی دست یافت، اما برای رقابت در قیمت، ممکن است لازم باشد بسته های مشوق صادراتی را برای سال های بعد ادامه دهیم؛ درست همانطور که کشورهای اروپایی از صادرات خود حمایت می کنند. بنابراین باید به صورت مستمر قیمت های جهانی را رصد کرده و مطابق با آن انعطاف پذیری در برنامه ها را در دستور کار قرار دهیم.

رکنی با بیان اینکه سالانه ۶۰۰ هزار تن محصولات لبنی به اروپا صادر می شود، گفت: در ۵ ماهه نخست امسال، ۲۹۸ هزار تن از این محصولات به کشورهای مختلف صادر شد که ۵۰ درصد از پیش بینی صادرات ما را محقق کرد.

این مقام مسوول، در پایان تاکید کرد: سفرهای اینچنینی به هیچ عنوان یک طرفه نیست و ما نیز همانند دیگر کشورها باید منافع خود را نیز در نظر بگیریم. در همین راستا محصولاتی مانند چرم و برخی آلایش ها که در سال های گذشته به رومانی صادر شده بود، امکان افزایش دارد و در کنار آن راه برای صادرات پسته و خرما نیز باز است. رومانی نیز می تواند در تامین برخی نهاده های دامی به ایران کمک کند.

دسته بندی: خبر,دامپروری,
برچسب ها : صادرات 1 میلیون تنی محصولات لبنی ایران به اروپا , محصولات لبنی ایران , رومانی , اتصال به بازار اروپا , جهاد کشاورزی , صادرات ۶۰۰ هزار تنی شیر به اروپا ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد