کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

شرایط بیمه سازه‌های گلخانه‌ای کشت بافتی اعلام شد

با توجه به نبود قانون مصوب و بار مالی بالای واحدهای تولید نهال کشت بافتی (تأسیسات و سازه) تاکنون این بخش شامل پوشش بیمه نشده است. به‌نظر می‌رسد با توجه به نقش کشت بافت در اصلاح و توسعه باغ‌های کشور که از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی نیز است، رفع مشکلات پیش روی این بخش ضروری است.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایانا ، شهریار حسامی، نایب‌رئیس انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران ، با تأکید بر لزوم بیمه تمام مراحل تولید نهال کشت بافتی گفت: هرچند اعتقاد صندوق بیمه بر این است که عوامل تولید کشت بافت را بخش خصوصی می‌تواند بیمه کند و منعی برای ورود این بخش به صنعت بیمه وجود ندارد، اما قانون مصوبی هم در این باره وجود ندارد.

وی بیان کرد: صندوق بیمه کشاورزی در پاسخ به تقاضای فعالان این بخش، بار مالی بالا و محدویت‌های قانونی را مطرح کرده است. شرط اولیه این صندوق برای بیمه‌پذیری، در اولویت قرار گرفتن موضوع از طرف معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و اعلام آن، به صورت مکتوب به صندوق قرار داده شده است.

حسامی خواستار پیگیری سریع‌تر این موضع توسط مسئولان ذی‌ربط در معاونت باغبانی با توجه به اهمیت و نقش این بخش شد.

در ادامه صغری خوشکام، رئیس گروه نهال و بهبود ارقام معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیز با اشاره به جلسه هفته گذشته این معاونت با نمایندگان صندوق بیمه کشاورزی، عنوان کرد: معاونت باغبانی پیگیر مطالبات به حق فعالان حوزه کشت بافت است و بر این اساس، جلساتی نیز با حضور رئیس اداره‌کل باغبانی و منابع طبیعی صندوق بیمه کشاورزی، نمایندگان انجمن کشت بافت و مدیرکل و همکاران دفتر میوه‌های سردسیری و گرمسیری داشته است.

وی ادامه داد: در این جلسات مقرر شده است که در صورتی که سازه‌های گلخانه نگهداری محصولات کشت بافتی در صورت تدوین در قالب استاندارد، تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

رئیس گروه نهال و بهبود ارقام معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه استانداردهای سازه در حال تعریف و تدوین است، افزود: استانداردها با کمک انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران تعریف و به زودی به صندوق بیمه منعکس خواهد شد.

خوشکام تأکید کرد: درباره تولید نهال در آزمایشگاه نیز باید اطلاعاتی در اختیار صندوق قرار گیرد تا جنس کار خطرات آن مشخص شود.

وی در پایان یادآور شد: پس از طی مراحل ذکرشده امکان بیمه واحدهای تولید نهال کشت بافت (تأسیسات و تولیدات) وجود خواهد داشت.

دسته بندی:
برچسب ها : شرایط بیمه سازه‌های گلخانه‌ای کشت بافتی , بیمه سازه‌های گلخانه‌ای کشت بافتی , سازه‌های گلخانه‌ای کشت بافتی , سازه‌های گلخانه‌ای , صندوق بیمه کشاورزی , انجمن کشت بافت , سازه‌های گلخانه ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد