کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 08 خرداد 1403
کشاورزی روز

میانگین حجم بارش‌های کشور از اول سال آبی جاری تا پایان 17 دی ماه به 53 میلیمتر رسید

میانگین ارتفاع ریزش‌های جوی از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه) تا دیروز (جمعه17 دی‌ماه) به 53 میلیمتر رسید.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایرنا ، شرکت مدیریت منابع آب ایران، بیشترین بارش در 6 حوضه آبریز اصلی کشور مربوط به حوضه آبریز دریای خزر با 145 میلیمتر بارش است که در مقایسه با سال آبی گذشته 30 درصد کاهش دارد.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (80 میلی‌متر) 34 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( 120 میلی‌متر) 56 درصد کاهش نشان می‌دهد.

بیشترین بارش در دوره گفته شده در 6 حوضه آبریز اصلی کشور مربوط به حوضه آبریز دریای خزر با 145 میلیمتر است که در مقایسه با سال آبی گذشته 30 درصد و در مقایسه با میانگین 48 ساله به میزان 3 درصد کاهش دارد.

بنابر این گزارش، کمترین میزان بارش نیز در حوضه‌های شش‌گانه اصلی کشور مربوط به حوضه آبریز مرزی شرق با چهار میلیمتر بارش ثبت شده که در مقایسه با سال آبی گذشته 88 درصد و در مقایسه با میانگین 48 ساله به میزان 83 درصد کاهش دارد.

بر اساس این گزارش، بیشترین میزان بارش‌ها در ایستگاه دیناسرا در استان مازندران با 768 میلیمتر و کمترین میزان بارش‌ها در ایستگاه‌ های چابهار و هوشک سروان در سیستان و بلوچستان و رحمت آباد ریگان بم درکرمان با صفر میلیمتر به ثبت رسیده است.

حجم بارش ها از اول سال آبی جاری تا پایان 17 دی ماه معادل 87 میلیارد و 345 میلیون مترمکعب ثبت شده است.

خبرنگار: زهره دریغ گفتار

دسته بندی:
برچسب ها : میانگین ارتفاع ریزش‌های جوی از ابتدای سال آبی جاری , شرکت مدیریت منابع آب ایران , حوضه آبریز دریای خزر , حوضه آبریز مرزی شرق , میزان بارش‌ها در ایستگاه دیناسرا در استان مازندران , میانگین حجم بارش‌های کشور از اول سال آبی جاری ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد