کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

طبق برنامه ششم توسعه طرح بیابان زدایی در یک میلیون و 200هزار هکتار انجام می شود

مشاور و مدیرکل حوزه ریاست و ارزیابی عملکرد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: این سازمان در برنامه ششم توسعه موظف شد، طرح بیابان زدایی را در یک میلیون و 200هزار هکتار عرصه های بیابانی به ویژه در کانون های بحرانی کشور انجام دهد.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ، نگهدار اسکندری ، در آیین معارفه مدیرکل جدید منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در بیرجند افزود: این سازمان در برنامه ششم توسعه، در سطح 815 هزار هکتار جنگل کاری خواهد کرد.

وی انجام10میلیون هکتار طرح آبخیزداری و آبخوانداری را از دیگر تعهدات این سازمان در برنامه ششم دانست و گفت: منابع طبیعی نقش بی بدیلی در کشور دارد در برنامه پنجم توسعه برنامه های متعددی در این حوزه اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه رفع اختلاف سالانه 10 درصد مشکل بین مردم و منابع طبیعی از دیگر وظایف و تعهدات سازمان در برنامه ششم توسعه است، عنوان کرد: بعضا شنیده می شود برخی می گویند منابع طبیعی کمک نمی کند، در حالی که چنین نیست.

وی ادامه داد: در این زمینه باید گفت، بعد از انقلاب تاکنون 2 میلیون هکتار زمین به کشاورزان واگذار شد، آمار و اسناد آن موجود است، حدود یک میلیون هکتار زمین برای طرح های صنعتی غیرکشاورزی واگذار شده است.

 * یک میلیون هکتار از 15 تالاب کشور به خاک تبدیل شد

مشاور و مدیرکل حوزه ریاست و ارزیابی عملکرد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداریگفت: از سال 83 تاکنون حدود یک میلیون هکتار مساحت 15 تالاب کاهش یافته که به محلی برای پدیده گرد و غبار تبدیل شده است.

اسکندری اضافه کرد: این مشکلات نشان از بی توجهی به جامع نگری در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری دارد، 13 سال پیش انجمن آبخیزداری هشدار داد، دریاچه ارومیه خشک خواهد شد که به خاطر نبود طرح جامع نگری این رویداد اتفاق افتاده است.

مشاور رئیس سازمان جنگل ها مساحت مراتع ایران را 83میلیون هکتار ذکر کرد و افزود: نیمی از گوشت قرمز ارگانیک تولیدی کشور وابسته به پوشش مراتع است و تعدادی از خانوارها از این مراتع بهره مند می شوند.

 * وجود 2300 گونه گیاهی، دارویی و صنعتی در مراتع کشور

اسکندری گفت: 2 هزار و 300 گونه گیاهی، دارویی، خوراکی و صنعتی در مراتع کشور وجود دارد، مراتعی که پوشش داشته باشد، پنج برابر سایر زمین ها آب را در خود جذب می کند.

وی اظهار کرد: تنها منبع مهم تولید عسل مراتع و پوشش گیاهی است، این مساله بیانگر نقش منابع طبیعی است.اسکندری با بیان اینکه مشارکت مردم در حوزه منابع طبیعی از اهمیت زیادی برخوردار است، یادآور شد: فرهنگ حفظ منابع طبیعی به فرموده مقام معظم رهبری باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

وی با قدردانی از تلاش های 11 ساله حبیب الله شریفی، علیرضا نصرآبادی را به عنوان مدیرکل جدید منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی معرفی کرد.

بر اساس این گزارش - از یک میلیون و 648هزار کیلومتر مربع مساحت ایران، 14 میلیون هکتار جنگل، 83 میلیون هکتار مرتع و ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار وسعت اراضی بیابانی در کشور است  که در ۱۸ استان پراکندگی دارد.

 


دسته بندی:
برچسب ها : اراضی بیابانی , طرح بیابان زدایی , جنگل کاری , نگهدار اسکندری , منابع طبیعی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد