کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 04 اسفند 1402
کشاورزی روز

بحران فروچاله ها و مشکل آب دشت میناب به دست مسئولان استانی قابل حل است

مدیر کل دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: بحران آب و دشت میناب با مدیریت صحیح مسئولان استانی قابل حل است.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ، محمد درویش با اشاره به اینکه میناب، شهرستانی است که از نظر مخاطرات محیط زیستی ظلم زیادی به آن شده است که نابودی دشت و خشک شدن نخلها و باغات از آثار او است گفت: قدمت و تاریخ شهرستان میناب در استان هرمزگان و کشور نشان دهنده آن است که این شهرستان از فراوانی آب و سرزمین سرسبز و باغات و نخلستانهای سر به به فلک زیادی برخوردار بوده است.

درویش گفت: از آنجایی که شغل بیشتر مردم منطقه باغداری و کشاورزی بوده است و باغ های امروز از میراث گذشته باغداران شهرستان میناب باقی مانده و توانسته است محصولات خوبی را در کشور معرفی کند، امروز در بی توجهی مدیران به مدیریت صحیح در بخش آب وخاک این میراث گرانبها را به نابودی کشانده اند .

مدیر کل دفتر آموزش سازمان محیط زیست کشور با اشاره به اینکه انتقال آب بین حوزه ای نباید مستلزم نابودی منطقه ای دیگری شود، عنوان داشت: آنچه در هرمزگان و شهرستان میناب شاهد هستیم در سالهای گذشته به علت سوء مدیریت برخی مدیران و عدم توجه به هشدارهای لازم برخی از فعالان محیط زیستی به انتقال آب از سد استقلال و دشت میناب به بندر عباس و از طرفی رشد و توسعه این شهرستان نابودی میناب را در پی داشته است.

درویش به نابودی بیش از میلیونها درخت نخل در شهرستان میناب اشاره کرد و گفت: شهرستان میناب که روزی همانند شهر بصره به تامین خرما مشهور بود امروزه برای تامین خرمای شهرستان خود نیز با مشکل مواجه شده که خشکسالی و بحران آب در این شهرستان سبب از بین رفتن بیش از 10 میلیون درخت خرما در این شهرستان شده است.

درویش عنوان داشت: در سفرهای گذشته به این شهرستان و بازدید از دشت میناب به عمق فاجعه در این منطقه پی برده و تلاش کردم تا بتوانم مظلومیت شهرستان میناب به مرکز نشینان برسانم.

مدیر کل دفتر آموزش سازمان محیط زیستی کشور گفت: بحران ایجاد شده در دشت میناب با مدیریت درست مسئولان استان هرمزگان قابل حل است و طولانی تر کردن رسیدگی به این بحران می تواند عواقب بد و فاجعه باری را به دنبال داشته باشد.

دسته بندی:
برچسب ها : بحران فروچاله ها و مشکل آب دشت میناب , دشت میناب , بحران فروچاله ها ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد