کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

ميزان مصرف برنج در ايران بيش از استاندارد جهاني

افزايش 42 درصدي واردات برنج در سال گذشته - ميزان مصرف برنج در ايران بيش از استاندارد جهاني

عضو موسسه تحقيقات برنج اعلام كرد: بر اساس استاندارد غذايي جهاني مصرف بيش از 100 گرم برنج در روز خارج از استاندارد است در صورتي كه سرانه مصرف اين محصول در كشور ما حدود 40 كيلوگرم است كه طبق استاندارد جهاني بايد به 36.5 كيلوگرم كاهش يابد.

غلامرضا خانكشي‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: سال گذشته علي‌رغم ممنوع بودن واردات برنج واردات اين محصول با ادعاي ثبت و سفارش قبلي صورت گرفت و برنج‌هاي وارداتي در كنار برنج‌هاي وارداتي قبلي انبار‌شده، در بازار مصرف عرضه شد.

وي با گلايه از اينكه ميزان مصرف سرانه‌ برنج در كشورمان محاسبه‌ دقيقي ندارد، تصريح كرد: مصرف برنج در ايران سالانه كمتر از 40 كيلوگرم است. در صورتي كه برابر با استاندارد غذايي جهاني مصرف بيش از 100 گرم برنج در روز و نياز بيش از 36 كيلوگرم براي هر نفر در سال خارج از استاندارد است؛ لذا بايد از اسراف اين محصول جلوگيري شود.

عضو موسسه تحقيقات برنج تصريح كرد: چنانچه هر نفر در روز بيش از 100 گرم برنج مصرف‌ مي‌كند به معناي اسراف در اين محصول است كه ضروري است ميزان مصرف برنج را در حد معقول نگه داشت.

خانكشي‌پور تاكيد كرد: اگر جلوي ضايعات و اسراف در مصرف برنج گرفته شود، قطعا در توليد اين محصول به خودكفايي خواهيم رسيد.

وي گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت ميزان سرانه‌ي مصرف برنج را 45 كيلوگرم لحاظ مي‌كند كه بر اين اساس سالانه بيش از يك ميليون تن برنج خارجي وارد مي‌كند. درحالي كه اگر سرانه‌ مصرف را 36 كيلوگرم در نظر بگيريم، واردات 300 تا 400 هزار تن برنج كفايت مي‌كند.

عضو موسسه تحقيقات برنج با تاكيد بر اين‌كه با جلوگيري از اسراف و ضايعات اين محصول به خودكفايي خواهيم رسيد، اظهار كرد: زماني كه اختلاف نظر بين مصرف سرانه‌ برنج وجود دارد، نمي‌توان از واردات بي‌رويه جلوگيري كرد.

خانكشي‌پور تصريح كرد: قطعا ميزان مصرف سرانه برنج در كشورمان از 40 كيلوگرم كمتر است كه سالانه بيش از 500 هزار تن برنج خارجي نبايد وارد شود چراكه واردات بيش از اين ميزان، بازار داخلي را مختل مي‌كند.

در 11 ماهه سال گذشته يك ميليون و 394 هزار تن برنج به ارزش هزار و 145 میلیون دلار وارد كشور شده كه با توجه به واردات 985 هزار تني در سال 89 نزديك به 42 درصد از نظر وزنی و 39.36 درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.

منبع : http://isna.ir

دسته بندی:
برچسب ها : واردات برنج , مصرف سرانه برنج , مصرف برنج , برنج ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد