کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

برآورد خسارت سالانه فرسایش خاک به میزان 476 هزارمیلیارد ریال

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: خسارت های ناشی از فرسایش خاک، فرسایش باد و سیلاب در کشور، سالانه 476 هزار و 150 میلیارد برآورد شده است.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها ، پرویز گرشاسبی در نشست سراسری مدیریت جامع حوزه آبخیز در بجنورد اظهار کرد: خسارت های ناشی از فرسایش خاک سالانه 183 هزار میلیارد ریال است و در این بخش هر سال 42 دلار در هکتار خسارت به کشور تحمیل می شود.

وی افزود: خسارت های ناشی از فرسایش بادی نیز بیش از 77 هزار میلیارد ریال و خسارت های ناشی از جاری شدن سیلاب نیز 16 هزار میلیارد ریال گزارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: به طور متوسط سالانه 25 مورد سیلاب قابل محاسبه در کشور به وقوع می پیوندند که هر کدام 40 میلیارد ریال به بخش های مختلف خسارت وارد می کنند. 

 معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: جمع منابعی که برای جبران خسارت ها و جلوگیری از این خسارت ها از طرف دولت در بخش های مختلف دیده شده است، 10 هزار میلیارد ریال است.

گرشاسبی خاطرنشان کرد: میزان خسارت های وارد شده 47 برابر اعتباری است که برای جبران گذاشته می شود.

وی افزود: اگر این منابع تامین نمی شود باید نگاه عوض شود و با تامین منابع از سایر بخش ها و مشارکت دادن مردم ، اقدامات پیشگیرانه را انجام داد.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه به طور متوسط سالانه 17 تن خاک در کشور فرسایش پیدا می کند اظهار کرد: بر اساس هدفگذاری انجام شده، باید سالانه از فرسایش خاک کشور به میزان یک تن جلوگیری کنیم و باید در طول هر برنامه 25 درصد از کمبود سفره های زیرزمینی جبران شود.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری تصریح کرد: اکنون میزان مصرف آب های زیرزمینی، 13 میلیارد مترمکعب بیش از چیزی است که برای تغذیه وارد منابع زیر زمینی می شود.

وی با اشاره به تاثیر اجرای طرح های آبخیزداری در صیانت از منابع طبیعی گفت: اجرای سالانه سه میلیون هکتار طرح های آبخیزداری و 600 هزار هکتار بیابان زدایی در دستور کار قرار دارد.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه طرح های سدسازی طرح های هزینه بر برای مدیریت آب است گفت: هزینه تمام شده یک متر مکعب آب ذخیره شده از سدسازی در مقایسه با اجرای طرح های آبخیزداری رقم بسیار بالایی است.

وی اظهار کرد: کشور ما کشور کم آبی است و این مشکل ما را تهدید می کند اما ما فعالیت های آبخیزداری و روش های ارزان استحصال آب را کنار گذاشته ایم و به روش های گران که خلاف اقتصاد مقاومتی است روی آورده ایم.

 

 

 


دسته بندی:
برچسب ها : برآورد خسارت سالانه فرسایش خاک , خسارت سالانه فرسایش خاک , فرسایش خاک ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد