کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 13 آذر 1402
کشاورزی روز

دليل گراني چغاله بادام و توت‌فرنگي

رييس اتحاديه باغداران گفت: گران‌بودن توت‌فرنگي به دليل اين است كه هنوز برداشت جاليزي اين محصول آغاز نشده است. هم‌چنين با توجه به اين‌كه سال گذشته آجيل و خشكبار از بازار مناسبي برخوردار بود، باغداران تمايل به چيدن چغاله بادام ندارند لذا عرضه‌ چغاله بادام كم و قيمت آن افزايش يافته است.

مجتبي شادلو  اظهار كرد: اكنون ابتداي فصل توت‌فرنگي است و بيشتر كشت اين محصول در جاليز و فضاي آزاد انجام مي‌شود كه با توجه به سردي هوا و عقب‌تر‌بودن طبيعت هنوز برداشت اين محصول از جاليز آغاز نشده است.

وي افزود: در حال حاضر توت‌فرنگي‌هايي كه در بازار عرضه مي‌شوند، از گلخانه‌ها برداشت شده‌اند كه ميزان آنها كم است، لذا قيمت اين محصول را افزايش داده است.

شادلو تصريح كرد: مصرف‌كنندگان براي تامين نياز اصلي خود تهيه كنسرو، مربا و ... كمي صبر كنند تا از اواخر ارديبهشت‌ماه برداشت توت‌فرنگي كشت آزاد آغاز شود.

براساس مشاهدات بازار توت‌فرنگي در بازار مصرف كيلويي 8000 تا 10000 تومان عرضه مي‌شود.

رييس اتحاديه باغداران درباره‌ي بالا‌بودن قيمت چغاله بادام نيز اظهار كرد: با توجه به اين‌كه سال گذشته وضعيت بازار آجيل و خشكبار مناسب بوده است، باغداران چندان رقبت به چيدن چغاله بادام ندارند و منتظرند اين محصول به بادام تبديل شود تا فرآوري كنند.

هر كيلو چغاله بادام در بازار مصرف نيز 26000 تا 27000 تومان فروخته مي‌شود.

وي خاطر نشان كرد: با توجه به اين‌كه هندوانه هنوز در فصل نوبرانه است و برداشت وسيع آن آغاز نشده، از فراواني برخوردار بوده و قيمت بسيار مناسبي نسبت به نوبرانه‌ آن دارد.

به گفته‌ شادلو هر كيلو هندوانه در ميدان تره‌بار كيلويي 500 تومان عرضه مي‌شود كه با توجه به دوري مسير (از چابهار تا تهران) كيلويي بيش از 150 تومان هزينه‌ حمل دارد و در مزرعه كيلويي 300 تومان از كشاورز خريداري مي‌شود.

منبع :http://isna.ir

دسته بندی:
برچسب ها : چغاله بادام , توت فرنگی , دلیل گرانی توت فرنگی و چغاله بادام ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد