کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

برگزاری مراسم معارفه عیسی کلانتری به عنوان رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست

معاون رئیس جمهور و رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه فاجعه امروز محیط زیست کشور «آب» است گفت: گرفتاری‌های امروز محیط زیست نتیجه سیاست‌های احساسی دهه 60 و 70 است.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست ، عیسی کلانتری عصر امروز در مراسم معارفه خود به عنوان رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست که عصر امروز (دوشنبه 23 مرداد ماه) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد،  گفت: نتایج سیاست‌ها و عمل دهه 60 و 70 را امروز می‌بینیم. در دوره‌ای به خاطر تولید چند تُن گندم اضافی منابع آب و خاک از بین رفت. در حقیقت با سیاست‌های احساساتی، منابع پایدار محیط زیست را از دست دادیم و امروز دچار گرفتاری‌های متعدد در این حوزه هستیم.

 وی تاکید کرد: در دهه 60  و 70 رفتارهای احساسی جایگزین رفتارهای منطقی شد و شور و شوق انقلابی برای تولید بیشتر، رفع نیاز از خارج و استقلال کوتاه مدت باعث ایجاد آسیب‌هایی به منابع آب و خاک کشور شد.

 معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در سیاست‌های تولیدی گذشته، درازمدت و آثار سیاست‌های تولیدی بر منابع زیست محیطی مورد توجه قرار نگرفته بود ادامه داد: امروز بزرگترین مشکل و مسئله کشور ما آب است.

 کلانتری با تاکید بر اینکه مشکلات مربوط به آلودگی هوا قابل حل است ولی مسائل مربوط به آب به راحتی قابل جبران نیست افزود: فاجعه کشور ما در آب است و گرفتاری اصلی محیط زیست کشور در منابع آبی است. جنگل‌های زاگرس حتی در دوره یخبندان از بین نرفته بودند ولی امروز در آتش بیماری می‌سوزند.

 رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: زمانی 70 میلیون واحد دامی داشتیم و می‌گفتیم این تعداد دام خارج از ظرفیت مراتع است. امروز تعداد واحدهای دامی به 120 میلیون رسیده است. زمانی برای تولید 120 هزار تُن گوشت دامداران را مورد حمایت جدی قرار می‌دادیم. تولید 120 هزار تُن گوشت فرسایش خاک بسیاری برای کشور ایجاد کرد و تولید 120 هزار تن گوشت را با یک میلیارد تن خاک  به طور سالانه عوض کردیم.

 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: وضعیت محیط زیست امروز کشور را نمی‌توان به گردن دوره پهلوی انداخت چرا که این اتفاقات بعد از انقلاب رخ داده است. حتی اگر حاکمیت و دولت خواهان تغییر و اصلاح وضعیت محیط زیست هم باشند، تنها بخشی قابل جبران و بخشی غیر قابل جبران است.

 وی گفت: در دهه 60، 68 میلیارد متر مکعب میزان مصرف آب بود ولی امروز این میزان به 97 میلیارد متر مکعب رسیده است. 110 درصد آب تجدیدپذیر در کشور ما مصرف می‌شود این در حالیست که موسسات بین‌المللی اجازه مصرف بالای 40 درصد آب تجدیدپذیر را نمی‌دهد.

 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به از بین رفتن تالاب‌ها در سال‌های گذشته اظهار کرد: مهار کردن سیلاب‌ها از طریق ایجاد سدها باعث از بین رفتن دریاچه‌ها و تالاب‌ها شده است،‌ چون این اکوسیستم‌های آبی با سیلاب‌ها زنده هستند.

 کلانتری تاکید کرد: امروز به دلیل سیاست‌های غلط در دهه 60 و 70 هزینه‌های 100 برابری پرداخت می‌کنیم. اگرچه جبران برخی مسائل زیست محیطی مثل آلودگی هوا امکانپذیر است ولی برگرداندن آب و خاک به طور 100 درصد ممکن نیست.

 رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه وضعیت محیط زیست کشور را یک نفر به تنهایی نمی‌تواند تغییر دهد، گفت: من به تنهایی نمی‌توانم شرایط محیط زیست را به سمت بهبودی ببرم بنابراین مردم و دولت باید به داد سازمان حفاظت محیط زیست برسند. این سازمان باید 164 میلیون هکتار از عرصه‌های محیط زیست را حفظ و حراست کند. بنابراین همه باید به کمک محیط زیست بیایند.

 کلانتری در پایان اظهار کرد: امیدواریم با کمک خانم ابتکار که سمبل حفظ محیط زیست در عرصه جهانی هستند، وضعیت محیط زیست کشور را به سمت بهبود سوق دهیم.

دسته بندی:
برچسب ها : برگزاری مراسم معارفه عیسی کلانتری , عیسی کلانتری , عیسی کلانتری به عنوان رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست , رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد