کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 08 خرداد 1403
کشاورزی روز

گندم‌های هند و پاکستان آلوده است

مدیر قرنطینه‌ای سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه محصول گندم هند و پاکستان آلوده به عوامل بیماری‌زا هستند، گفت: براساس ضوابط قرنطینه ای جمهوری اسلامی ایران، گندم‌های هند و پاکستان به هیچ وجه نباید به کشور وارد شوند.

اصغر شایان درخصوص واردات گندم از کشورهای هند و پاکستان اظهارداشت: چندسال گذشته که قرار بود گندم از پاکستان وارد شود، هیئتی تخصصی از ایران به این کشورعزیمت کرد تا دررابطه با سالم بودن این محصول گزارشی تهیه کند و به مراجع ذیصلاح تحویل دهد.

وی افزود: بر اساس گزارشهای این هیئت تخصصی، مشخص شد محصول گندم کشور پاکستان به یکسری از عوامل بیماریزا به نام "سیاهک ناقص گندم" (کارنال بانت) و علف هرزی به نام "استریگا" آلوده است.

مدیر قرنطینه‌ای سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: درسال جاری هم مسئولان کشورهند از طریق سفارت خود در ایران پیگیریهای زیادی را برای صادرات گندم آلوده خود انجام دادند و قرار شد هیئت تخصصی از ایران به این کشور برود و گزارشی از سلامت محصول این گندمها تهیه کنند.

وی ادامه داد: براین اساس، چندی پیش هیئتی متخصص از سازمان حفظ نباتات به این کشور رفت و گزارشی را از سلامت محصول گندم آن تهیه کرد و مشخص شد که این گندمها هم آلوده هستند و طبق ضوابط قرنطینه ای جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه نباید به کشور وارد شوند.

شایان درباره میزان واردات گندم از ابتدای سال تاکنون از کشورهای مذکور گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون هیچگونه گندمی از مبادی رسمی با تائید سازمان حفظ نباتات از کشورهای هند و پاکستان به کشور وارد نشده است.

مسئولان کشور هند در ازای میزان نفتی که از ایران خریداری کرده اند، می خواهند 10 میلیون تن گندم  خود را به ایران بدهند.

 

منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی:
برچسب ها : محصول گندم هند و پاکستان , سیاهک ناقص گندم , علف هرز استریگا , صادرات گندم آلوده , کارنال بانت ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد