کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

ايــران، هفـتـمـيـن تولـيدكـنـنـده پرتقال در جهـان

سالانه حدود 68 ميليون تن پرتقال در جهان توليد مي‌شود كه ايران با توليد دو ميليون و 700 هزار تن در توليد اين محصول خودكفا بوده و در رتبه هفتم توليد اين نوع مركب قرار دارد.

عنايت الله بياباني ـ رييس اتحاديه مركبات ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ياران (ايسنا)، با تاكيد بر اينكه ايران در توليد مركبات خودكفا بوده و نيازي به واردات ندارد، گفت: كشور برزيل با برداشت بيش از 18 ميليون تن پرتقال اولين توليد‌كننده‌ اين نوع از مركبات در جهان است و آمريكا نيز دومين رتبه را در توليد اين محصول به خود اختصاص داده است.

وي گفت: سال گذشته چهار ميليون و 600 هزار تن مركبات در كشور توليد شد كه بيش از نيمي از اين ميزان به محصول پرتقال اختصاص داشته است.

بياباني پيش‌بيني كرد: با توجه به بارندگي‌هاي فصلي مناسب كيفيت پرتقال توليدي امسال بهتر خواهد بود و ميزان برداشت اين محصول همچون سال گذشته است.

رييس اتحاديه مركبات با اشاره به اينكه اين محصول در اكثر استانهاي كشور توليد مي‌شود، گفت: استان مازندران بزرگترين توليد كننده مركبات بوده و پس از آن گلستان، گيلان، هرمزگان و كرمان قرار دارند.

وي افزود:با توجه به توليد بيش از 17.5 ميليون تن انواع محصولات باغي در سال گذشته و بالا بودن كيفيت اين محصولات بايد توان صادراتي پيدا كنيم، نه اين كه واردكننده باشيم اما حمايت‌هاي لازم در بخش توليد و بازرگاني صورت نمي‌گيرد.

همچنين به گفته رييس اتحاديه باغداران سالانه 10 درصد افزايش توليد محصولات باغي پيش‌بيني شده است كه امسال توليد انواع محصولات باغي به 20 ميليون تن خواهد رسيد.

مركبات يكي از منابع بسيار مهم توليد ثروت، مبادلات تجاري و اشتغال بكار ساكنان حدود 125 كشور مركب‌خيز جهان به شمار مي‌رود.

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : مركبات , پرتقال , توليد كننده مركبات , محصولات باغي ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد