کشاورزی روز

( کشاورزی - محیط زیست - دامپروری - شیلات )
امروز چهارشنبه 19 بهمن 1401
کشاورزی روز

تالاب هويزه در معرض خشکی

مدير كل شيلات خوزستان  گفت:از بين رفتن جريان هاي آب به دليل عمليات حفاري از جمله عوامل  تهديد كننده آبزيان  تالاب هويزه مي باشند.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا،سيد رحيم مغينمي  كاهش آب ،شوري بيش از حد و بي سابقه آب و از بين رفتن جريان هاي آب به دليل عمليات حفاري را  از جمله عوامل  تهديد كننده آبزيان  تالاب هويزه ذكر نمود و گفت : در مواردي شاهد تلفات ماهيان تالاب هستيم كه دلايل ياد شده در آن نمي  تواند بي تأثير باشد.
 وي تصريح نمود : شيلات هم براي كمك به اشتغال پايدار صيادان هر ساله نسبت به رها سازي ماهيان بومي در تالاب اقدام مي كند بطوري كه در سال 91 تاكنون 7 ميليون و 300 هزار قطعه بچه ماهي در تالاب رهاسازي شده است و سالانه بطور متوسط 10 ميليون بچه ماهي در آن رهاسازي مي شود.
 مدير كل شيلات استان خواستار مديريت جامع تالاب هورالعظيم با مشاركت تمامي دستگاههاي اجرايي ذيربط به منظور نجات اين تالاب شد و تصريح نمود : كل آورد كرخه قبلاً وارد اين تالاب مي شد و اين در حالي است كه هم اكنون از سويي سدهاي بالا دست و از سوي ديگر پديده  خشكسالي  باعث تهديد حيات اين تالاب شده است .
 وي بازگشت تالاب هورالعظيم را به موقعيت سابق در كوتاه مدت غير ممكن دانست و خاطر نشان ساخت :در حال حاضر همه بايد كمك كرده تا تالاب هورالعظيم حفظ شود و از نابودي آن جلوگيري بعمل آيد و  همانگونه كه  در تالاب شادگان مديريت جامع آن با تعريف جنبه هاي زيست محيطي ،اقتصادي و اجتماعي از جمله صيد و بازسازي ذخاير آبزيان باعث حفظ اين ثروت ملي براي نسل هاي بعد شد همين كار نيز در مورد تالاب هويزه انجام شود.
 وي افزود: اگر براي تالاب هويزه چاره اي انديشيده نشود رهاسازي بچه ماهي در تالاب بي اثر است.
 رييس سازمان جهادكشاورزي استان خوزستان گفت : 400 هزار هكتار از زمين هاي مستعد و حاصلخيز دشت آزادگان و هويزه امسال با كمبود و نبود آب مواجه هستند.
 كيخسرو چنگلوايي اظهار داشت : امسال در حالي كه كشت پاييزه را پشت سر مي گذاريم كه زمين هاي كشاورزي منطقه كه يكي از قطبهاي كشاورزي استان بشمار مي روند با مشكلي بنام  كمبود يا نبود آب مواجه هستند و اغلب كشاورزان قصد ندارند زمين هاي خود را به زير كشت ببرند.
 وي مهمترين  دليل اين امر را نداشتن برنامه از سوي وزارتخانه نيرو براي تخصيص آب به زمين هاي كشاورزي منطقه اعلام نمود و گفت : اين امر باعث شده اكنون كه كشاورزان به آب نياز دارند تا زمين هاي خود را به زير كشت ببرند ،آب كافي در اختيار آنها قرار نگيرد.
 رييس سازمان اظهار داشت : خشكسالي هاي اخير و عدم تأمين حق آبه مورد نياز تالاب در سال هاي گذشته اين تالاب مورد بي مهري قرار گرفت و بتدريج رو به خشكسالي مي رود و پديده گرد و غبار هم تشديد مي شود و تالاب هويزه يك فيلتر براي منطقه بوده كه با احياي مجدد آن مي توان اميدوار بود كه بخشي از گرد و غبار مهار شود.
 وي يادآور شد : تالاب هويزه با تخريب ها و تغييرات ايجاد شده در دوران جنگ تحميلي از جمله احداث جاده هاي دسترسي ،ايجاد خاكريزها ،كانال هاي مختلف و ساخت پناهگاه براي نيروهاي درگير و همچنين فعاليتهاي اخير نفتي سبب تخريب و دگرگوني سيماي محيط زيست و جابجايي ميليون ها تن خاك صورت گرفته و همين امر باعث  نابود شدن اكوسيستم تالاب گرديد كه صدمات جدي ،غير قابل جبران به جوامع انساني از يك سو و از سوي ديگر نابودي گونه هاي متنوع گياهي و جانوري را بدنبال داشته و خواهد داشت.

منبع : خبرگزاری آریا

دسته بندی: خبر,محیط زیست,
برچسب ها : تالاب هویزه , نابود شدن اكوسيستم تالاب هویزه , رهاسازی بچه ماهی در تالاب بي اثر است , تالاب ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد