کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 08 خرداد 1403
کشاورزی روز

صادرات ۱۰ کانتینر کیوی به کشور روسیه

عنایت‌الله بیابانی در مورد صادرات میوه کیوی  ایرانی اظهار داشت: سالانه 180 هزار تن کیوی در ایران تولید می‌شود که می‌توان 70 هزار تن آن را صادر کرد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های کشاورزی افزود: با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی روسیه اجازه پرورش مرکبات و کیوی را در این کشور نمی‌دهد، شرایط بسیار خوبی برای صادرات میوه ایران به این کشور مهیا است.

وی با بیان اینکه 10 کانیتنر کیوی به کشور روسیه صادر شده و این صادرات ادامه خواهد داشت، گفت:  در حال برنامه‌ریزی و عقد قرارداد با کشور هند برای صادرات هستیم.

به گفته بیابانی، گروه هندی که هفته گذشته از باغهای مرکبات استان مازندران بازدید کردند، از هر نظر مرکبات کشور ما را قبول دارند، به دنبال عقد قرارداد هستند.

بیابانی گفت: احتمالا نحوه تبادل ارز به صورت تهاتری و در قبال واردات محصولات ضروری به کشور خواهد بود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور تصریح کرد: امسال سه میلیون و 400 هزار تن سیب و 4 میلیون و 600 هزار تن مرکبات در کشور تولید شده که علاوه بر تامین نیاز داخل فرصت صادراتی مناسبی هم برای کشور مهیاست.

جایگاه هفتم ایران در تولید کیوی

ایران بر اساس گزارش فائو جایگاه هفتم تولید کیوی در دنیا و بعد از کشورهایی مانند ایتالیا، نیوزیلند، شیلی، فرانسه، یونان و ژاپن قرار دارد.

این گیاه بومی جنوب چین و میوه ملی جمهوری خلق چین است، در جنوب چین توسط کشاورزی ساده لوح برای اولین بار به عمل آمد و در آنجا میوه ملی چین نامیده شد.

اما نام آن از نام  پرنده زیبا که در نیوزیلند پرنده ملی بوده رایج شده‌ است، چین یکی از بزرگ‌ترین کشورهای صادر کننده نهال پیوندی این کیوی است.

کیوی محصولی است که طی سالهای اخیر در کشور ما کشت و کار می‌شود و هنوز به صورت جدی مورد استفاده واقع نمی‌شود.

منبع : خبرگزاری فارس

دسته بندی:
برچسب ها : صادرات میوه , صادرات کیوی , کیوی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد