کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز یکشنبه 27 خرداد 1403
کشاورزی روز

کاهش قاچاق چوب و افزایش تخریب و تصرف منابع طبیعی

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از کاهش 17 درصدی قاچاق چوب و کاهش 33 درصدی قطع درخت و افزایش تخریب و تصرفات منابع طبیعی در هشت ماهه نخست امسال خبر داد.

قاسم سبزعلی  اظهار کرد: در هشت ماهه سال گذشته 116 هزار و 312 اصله درخت و درختچه قطع شد که امسال این میزان با کاهش 33 درصدی به 77 هزار و 264 اصله کاهش یافت. همچنین قاچاق چوب به دلیل افزایش گشت‌زنی و سیستم‌های بازرسی در گلوگاه‌ها 17 درصد کاهش یافته است.

به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها طی هشت ماهه امسال 3988 فقره پرونده تصرف جنگل و مرتع به وسعت 11 هزار و 922 هکتار خلع ید شد که با کاهش 3.9 درصدی از نظر تشکیل تعداد پرونده و کاهش 6.9 درصدی از نظر وسعت نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبه‌رو بود.

وی درباره میزان اطفاء حریق در جنگلها و مراتع کشور افزود: در هشت ماهه امسال 995 فقره آتش سوزی در وسعت حدود 7834 هکتار از جنگل‌ها و مراتع اطفاء شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 درصد کاهش یافته است.

سبزعلی درباره میزان گزارشات مردمی دریافت شده گفت: در هشت ماهه امسال 17 هزار و 630 گزارش و اخبار مردمی در اختیار سازمان قرار گرفته که از این میان 11798 گزارش درست با 24 درصد کاهش و 5832 گزارش نادرست با 15 افزایش بوده است.

وی با بیان اینکه گزارش‌های مردمی بسته به نوع و محل گزارش مورد رسیدگی قرار می‌گیرند ادامه داد: به عنوان مثال مأموران برای پیگیری و رسیدگی حوادث و اتفاقاتی مانند حریق در کمترین زمان ممکن در محل مورد نظر حاضر می‌شوند اما پیگیری تخلفات گزارش شده دیگر بسته به مسافت و دور بودن آن‌ها 24 تا 48 ساعت به طول می‌انجامد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تصریح کرد: برای ارتقاء توان و پتانسیل سازمان جنگلها به منظور دستیابی به اهداف تعیین شده باید زیرساخت‌ها در زمینه‌های مختلف همچون اطفاء حریق، نیروی انسانی، تجهیزات و مانبع تقویت شود که نیازمند افزایش بودجه است. در سال ‌جاری سازمان بودجه‌ای برابر با سال گذشته داشت اما برای سال آینده با توجه به اقدامات صورت گرفته، میزان بودجه افزایش دارد.

وی با اشاره به این‌که زمان در مدیریت اطفا حریق بسیار مهم است افزود: برای تقویت زیرساخت‌های اطفاء حریق باید زیرساخت‌های آن فراهم شود که یکی از آن‌ها تغییر کاربری هواپیماهای داخلی و نصب تجهیزات اطفاء حریق برروی آن‌هاست که به بودجه و اعتبار لازم نیاز دارد.

سبزعلی درباره میان چرای غیرمجاز دام در منابع طبیعی گفت: در هشت ماه سال گذشته یک میلیون و 36 هزار و 926 واحد دامی چرای غیرمجاز در منابع طبیعی داشته‌اند که امسال با شش درصد افزایش به یک میلیون و 129 هزار و 442 واحد دامی رسیده است. 

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : منابع طبیعی , حفاظت سازمان جنگل‌ها , کاهش قاچاق چوب , اچاق چوب ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد