کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

با معرفی ارقام جدید ژربرا پتانسیل صادرات گل تا یک میلیارد دلار در سال فراهم شد

رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی کشور امروز در مراسم معرفی و تولید ارقام جدید ژربرا با اشاره به اینکه میزان سطح زیر کشت گل و گیاهان زینتی در کشور پنج‌هزار هکتار است، میزان صادرات در این عرصه را 40 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: با برآورد صورت‌گرفته توسط پژوهشکده گل و گیاهان زینتی کشور، با معرفی ارقام جدید ژربرا پتانسیل صادرات تا یک میلیارد دلار در سال فراهم شده است.

پژمان آزادی گفت: گل و گیاهان زینتی کشور توانایی ایران را دارد که 15 درصد کل صادراتا بخش کشاورزی، 30 درصد صادرات باغبانی و سه درصد صادرات کل کشور را به خود اختصاص دهد.

وی با اعلام اینکه با حمایت مسئولان، توسعه کشت و کار مدرن و حضور سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانیم مانع از خروج سالانه چهار میلیارد تومان ارز از کشور برای نشاء ژربرا شویم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما 100 درصد واردکننده ارقام مختلف گل و گیاهان زینتی هستیم، در صورتی که ما پتانسیل دستیابی به صادرات یک میلیارد دلاری در سال را داریم.

رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی کشور با عنوان اینکه طی سه سال گذشته توانسته‌ایم 70 ژنوتیپ جدید با تنوع رنگی مقاوم به بیماری و استحکام ساقه تولید کنیم، اظهار امیدواری کرد که در گام نخست با ثبت 10 رقم در داخل کشور بتوانیم در ادامه با تولید انبوه و ثبت خارجی ارقام، به صادرات مناسب دست یابیم.

آزادی قیمت هر گیاهچه وارداتی را هفت تا هفت‌هزار و 500 تومان اعلام کرد و ادامه داد: با تولید و تکثیر ارقام در داخل کشور، هر گیاهچه با قیمت دوهزار تا دوهزار و 300 تومان وارد بازار خواهد شد.

وی تصریح کرد: با دستیابی به پروتکل تکثیر ژربرا از طریق کشت بافت، گیاهچه‌ها از طریق دورگ‌گیری به‌دست آمده‌اند که با تولید انبوه وارد بازار خواهند شد.

آزادی با اشاره به اینکه در خاورمیانه هیچ کشوری توانایی تولید ارقام ژربرا را ندارد و تمامی کشورها ارقام این گل را از هلند و ایتالیا وارد می‌کنند، یادآور شد: ما نیز هرساله در کشور چهار میلیارد تومان واردات نشائی ژربرا داریم که با تولید ارقام جدید می‌توانیم میزان واردات را 50 درصد کاهش دهیم.

 

منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی:
برچسب ها : گل , گل زینتی , گل و گیاهان زینتی کشور , نشاء ژربرا , تولید ارقام ژربرا , واردات نشائی ژربرا , مراسم معرفی و تولید ارقام جدید ژربرا , معرفی و تولید ارقام جدید ژربرا , تولید ارقام جدید ژربرا , ارقام جدید ژربرا , ژربرا , میزان سطح زیر کشت گل و گیاهان زینتی در کشور , با معرفی ارقام جدید ژربرا پتانسیل صادرات تا یک میلیارد دلار در سال فراهم شده است ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد