کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

آخرین وضعیت تولید و صادرات گل و گیاه

رییس اتحادیه تولید‌کنندگان گل و گیاه استان تهران از کاهش 20 درصدی تولید گل و گیاه در سال جاری خبر داد و گفت: در صورت آماده بودن شرایط صادرات و صنعتی شدن گلخانه‌ها، ایران توانایی تامین گل و گیاه کشورهای منطقه خاورمیانه و آسیای میانه را دارد.

 

غلامحسین سلطان‌محمدی اظهار کرد: سال گذشته حدود یک میلیارد و 300 میلیون شاخه گل تولید شد اما امسال با کاهش 20 درصدی مواجه شده و به حدود یک میلیارد شاخه رسیده است.

 

وی افزود: به صرفه نبودن تولید گل و گیاه برای برخی تولیدکنندگان به دلیل چند برابر شدن هزینه‌های تولید مانند نهاده‌های وارداتی، صنعتی نبودن اکثر گلخانه‌های کشور و ... از دلایل کاهش تولید گل و گیاه نسبت به سال گذشته بوده است.

 

رییس اتحادیه تولید‌کنندگان گل و گیاه استان تهران گفت: گرچه افزایش نرخ ارز انگیزه تولید‌کنندگان را بالا برد اما از آنجاکه گلخانه‌های کشور غالبا سنتی بوده و هزینه‌های زیادی را به تولید‌کنندگان تحمیل می‌کند، تولید گل و گیاه کاهش یافته است.

 

سلطان‌محمدی افزود: سالانه بیش از یک میلیارد شاخه گل و گیاه در 8000 هکتار از اراضی کشور تولید می‌شود که حدود 20 درصد آن در گلخانه‌های صنعتی، 20 درصد در گلخانه‌های نیمه‌صنعتی و 40 درصد در گلخانه‌های سنتی تولید می‌شود. هم‌چنین 20 درصد دیگر از تولیدات گل و گیاه خارج از گلخانه صورت می‌گیرد.

 

وی تاکید کرد: در صورت توجه بیشتر به صنعتی شدن گلخانه‌ها و تولید صنعتی گل و گیاه در کشور و تسهیل در صادرات از طریق حمل و نقل هوایی، ایران می‌تواند بازار گل و گیاه منطقه را در اختیار داشته باشد و نیاز کشور‌های همسایه را تامین کند.

 

رییس اتحادیه تولید‌کنندگان گل و گیاه استان تهران تصریح کرد: در حال حاضر مشکلی برای صادرات گل و گیاه وجود ندارد و صادرات به کشور‌های بلوک شرق، باکو، قرقیزستان، عراق و ... انجام می‌شود.

 

سلطان‌محمدی افزود: بیشترین گل صادراتی ایرانی رز، مریم و گلایل بوده و پس از آن آنتریوم، آلسترومریا، شیپوری، ژرورا، میخک و ... در رتبه‌های بعدی قرار دارند. هم‌چنین برخی از گونه‌های گیاهی نیز مانند گل پامچال، شمعدانی، لاله و سمبل دیگر محموله‌های صادراتی را شامل می‌شوند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : گل و گیاه , تولید گل و گیاه , رییس اتحادیه تولید‌کنندگان گل و گیاه استان تهران ا ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد