کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

امسال میوه وارداتی نداریم

مدیر کل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به این‌که از سال گذشته تاکنون هیچ مجوزی برای واردات میوه صادر نشده است، امسال واردات میوه نخواهیم داشت.

 

اسماعیل عباس‌پور  اظهار کرد: بازار میوه شب عید امسال بدون نیاز به محصولات وارداتی تامین شد و هیچ مجوزی برای ثبت سفارش و واردات میوه صادر نشده است که با این وجود پیش‌بینی می‌شود امسال هیچ‌گونه واردات میوه‌ای نداشته باشیم.

 

وی درباره‌ی برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی در سال جاری عنوان کرد: در راستای توسعه‌ی صادرات غیر نفتی، وزارت جهاد کشاورزی در حال برنامه‌ریزی‌ برای ایجاد تسهیلات در جهت افزایش صادرات محصولات کشاورزی است که پیش‌بینی می‌شود صادرات میوه و انواع محصولات کشاورزی از نظر وزنی و ارزشی افزایش قابل توجهی نسبت به سال گذشته داشته باشد.

 

مدیر کل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: در سال گذشته 6.2 میلیارد دلار انواع محصولات کشاورزی و غذایی به کشور‌های مختلف صادر شد که از نظر وزنی 20 درصد و از نظر ارزشی 11 درصد نسبت به سال 90 افزایش یافته است.

 

عباس‌پور افزود: در 12 ماهه سال گذشته صادرات محصولات کشاورزی و انواع میوه نسبت به سال 90 رشد قابل توجهی را تجربه کرد که می‌توان به صادرات 400 تنی سیب اشاره کرد که از نظر وزنی 75 درصد و از نظر ارزشی 72 درصد رشد داشت.

 

به گفته وی در 12 ماهه سال گذشته 70 هزار تن پرتقال در ارقام مختلف به کشورهای متقاضی صادر شد که از نظر وزنی 108 درصد و از نظر ارزشی 86 درصد نسبت به مدت مشابه سال 90 رشد داشته است.

 

مدیر کل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در 12 ماهه سال گذشته 15 هزار تن انگور تازه صادر شد که از نظر وزنی 45 درصد و از نظر ارزشی 47 درصد نسبت به سال 90 رشد داشته است.

 

عباس‌پور عنوان کرد: سال گذشته 15 هزار تن انار به کشور‌های مختلف صادر شد که از نظر وزنی 93 درصد و از نظر ارزشی 101 درصد رشد را نسبت به 12 ماهه سال 90 تجربه کرد.

 

وی تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی از ابتدای امسال برنامه‌ریزی‌های متعددی برای افزایش صادرات انواع محصولات کشاورزی و میوه را در دستور کار خود قرار داده و در حال شناسایی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های مختلف برای رشد صادرات است. 

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : میوه , واردات میوه , میوه وارداتی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد