کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

قانون ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی با جدیت دنبال شود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی  با اعلام این مطلب گفت: در حالی که اداره‌های ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمی و سایر مراجع مربوط موظف شدند قانون ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی را با استعلام دولتی نبودن اراضی را از اداره منابع طبیعی شهرستان‌ها استعلام کند، خرد شدن اراضی کشاورزی همچنان ادامه دارد.

علی ایرانپور افزود: هرچند آیین‌نامه اجرایی قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی طی 10 ماده تلاش کرد از کوچک شدن و تقسیم اراضی جلوگیری کند، اما بر اساس گزارش‌های رسیده به کمیسیون، این قانون هنوز به شکل قطعی و رسمی به مرحله اجرا درنیامده است.

وی با اشاره به قانون 10 ماده‌ای جلوگیری از خرد شدن اراضی خاطرنشان کرد: وزیران عضو کمیسیون امور زیربنایی صنعت، معدن و تجارت و رئیس محیط زیست به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و به استناد به مواد یک و شش قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی را تصویب کردند که اجرای این قانون می‌تواند یکپارچه‌سازی و تجمیع اراضی کشاورزی که مقدمه کشاورزی صنعتی است را فراهم کند.

نماینده مردم مبارکه اصفهان در بهارستان ادامه داد: بر اساس تبصره ماده (4) این قانون، به‌منظور تشویق به اجرای قانون مذکور، مالکان و بهره‌برداران مشمول به مدت حداکثر 10 سال از پرداخت آب‌بها و حق‌آبه معاف شدند و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو موظف شدند با هماهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، اعتبارات لازم را به این منظور در بودجه‌های سنواتی وزارت نیرو پوشش دهند.

ایرانپور تصریح کرد: همچنین در ماده (5) این قانون وزارت جهاد کشاوری موظف شدند نسبت به پرداخت تمام حق بیمه آن دسته از بیمه‌گذارانی که پس از تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی کوچک و پراکنده تا حدنصاب‌های فنی و اقتصادی اقدام می‌کنند، نسبت به بیمه محصولات مشمول بیمه از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی از محل اعتبارات موضوع ماده (4) این آیین‌نامه اقدام کنند.

وی یادآور شد: بر اساس این قانون 10 ماده‌ای، وزارت جهاد کشاورزی موظف شد اعتبارات قابل توجهی به مالکان و بهره‌برداران مشمول قانون پرداخت کند، اما هرچند این قانون در تاریخ 14 مهرماه 1378 ابلاغ شده است و قرار بود گزارشی به کمیسیون کشاورزی درباره نتایج اجرای این قانون برسد، هنوز کمیسیون اطلاعی از چگونگی اجرای قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی ندارد.

منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی:
برچسب ها : وزارت جهاد کشاورزی , قانون ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی , ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی , خرد شدن اراضی کشاورزی , تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی کوچک و پراکنده ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد