کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

توسعه روابط مشترک بین ایران و هلند در زمینه تولید بذر، واکسن های دامی و افزایش بهره وری آب

 جمهوری اسلامی ایران و هلند در زمینه تولید بذر سبزی ها و گل و گیاه، افزایش بهره وری آب و تولید و صادرات واکسن های دامی همکاری می کنند.
اسکندر زند رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی امروز در دیدار با وزیر امور اقتصاد هلند ضمن برشمردن محورهای همکاری مشترک دو کشور در بخش های مختلف تحقیقات کشاورزی با اشاره به اینکه سازمان تحقیقات کشاورزی ایران قدمتی 100ساله دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران و هلند با توجه به سابقه طولانی بخش تحقیقات کشاورزی زمینه های زیادی برای همکاری در بخش شناسایی و مبارزه با آفات ، تولید ارقام جدید زراعی و باغی، تحقیقات بیولوژیک، مرتع داری و آبخیزداری و تولید هسته های اولیه بذر دارند.
وی گفت: سالانه 6 هزار طرح تحقیقاتی در سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی انجام می شود.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: تاکنون 400 رقم جدید زراعی و باغی تولید و معرفی شده است و علاوه بر این سالانه 30 رقم جدید دیگر نیز در موسسات تحقیقاتی و پژوهشی بخش خصوصی تولید می شود.
زند گفت: 65 فرآورده بیولوژیک در موسسه سرم سازی رازی تولید می شود که به لحاظ کیفیت و رعایت استانداردهای علمی بین المللی قابلیت و توان صادراتی دارد.
وی افزود: بر اساس گزارش های موجود سالانه بیش از 3 میلیارد دوز واکسن در موسسه تحقیقاتی سرم سازی رازی تولید و عرضه می شود.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: تولید سالانه 5 هزار تن هسته اولیه بذر در این سازمان تحقیقاتی و موسسات وابسته تولید می شود و علاوه بر این برای عملیات به نژادی 75 هزار نمونه از نمونه های مختلف زراعی و باغی نیز در بانک ژن این سازمان وجود دارد که در جهان بی نظیر است.
زند وجود 55 باغ ذخایر گیاهان باغی، بانک ژن آبزیان، طیور، انواع دامهای سبک و سنگین را از دیگر مراکز علمی و تحقیقاتی برشمرد و افزود: ظرفیت ها و توانمندی های علمی و پژوهشی فراوانی برای توسعه روابط مشترک دو کشور وجود دارد.
هنک کامپ وزیر امور اقتصاد هلند نیز در این دیدار با بیان اینکه کارهای کشاورزی در جمهوری اسلامی ایران بسیار وسیع است، از اجرای طرح ملی اصلاح و بازسازی 550 هزار هکتار از اراضی جنوب ایران نیز به عنوان کار عظیم یاد کرد و گفت: اجرای چنین طرحهای بزرگی برای کشوری مثل هلند بسیار دشوار است.
وی افزود: یکی از تفاوت های ایران و هلند در کشاورزی این است که ایران تامین کننده بازار بسیار گسترده داخلی و هلند تامین کننده نیاز بازارهای صادراتی است.
وزیر امور اقتصاد هلند گفت: دو کشور می توانند تجارب خود را در زمینه حضور در بازارهای داخلی و خارجی مبادله کنند و همکاری و حضور مشترکی در بازارهای صادراتی داشته باشند.
کامپ تاکید کرد: محصولات و تولیدات کشاورزی ایران کیفیت خوبی دارد و همکاری با شما برای ما باعث افتخار است.
وی افزود: افزایش بهروه وری آب، اصلاح نباتات، مدیریت آفات و بیماری ها و تولید گل و گیاه زمینه های خوب همکاری دو کشور است.

منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی

دسته بندی:
برچسب ها : همکاری ایران و هلند در زمینه تولید بذر سبزی ها و گل و گیاه , همگاری ایران و هلند در زمینه تولید و صادرات واکسن های دامی , همگاری ایران و هلند در زمینه افزایش بهره وری آب , سازمان تحقیقات کشاورزی ایران , لانه 6 هزار طرح تحقیقاتی در سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی انجام می شود , موسسه سرم سازی رازی , 65 فرآورده بیولوژیک در موسسه سرم سازی رازی , سالانه بیش از 3 میلیارد دوز واکسن در موسسه تحقیقاتی سرم سازی رازی تولید و عرضه می شود ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد