کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز پنجشنبه 30 فروردین 1403
کشاورزی روز

آبگیری 700 کیلومترمربع از دریاچه ارومیه توسط بارندگی های اخیر

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی حجت جباری در گفت وگو با خبرنگاران افزود: با بارندگی های اخیر، آبگیری های انجام شده و نیز بارش های مستقیم بر سطح دریاچه ارومیه مساحت دریاچه یکهزارو100 کیلومتر تخمین زده می شود که 700 کیلومتر آن در جنوب استان با عمق 12 تا 20 سانتیمتر و 500 کیلومتر آن در شمال استان است.
وی اظهار کرد: در وضعیت فعلی دریاچه ارومیه و رسوبات نمکی موجود در آن، سطح صافی در دریاچه پدید آمده است که بلافاصله بعد از ورود کمترین میزان آب به آن آب ها در سطح وسیعی پخش می شود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: امسال 90 میلیون متر مکعب آب از طریق بارندگی ها، زه آبها و نیز حق آبه های دریاچه به دریاچه منتقل شده است.
وی با بیان اینکه اتصال زرینه رود به سیمینه رود منجر به تسهیل انتقال آب به دریاچه شده است، اظهار کرد: لایروبی انهار نیز در این بخش به میزان چهار تا پنج کیلومتر انجام شده است و در روضه چای، گدار، مهاباد چای و سیمینه رود نیز کارهای لایروبی خوبی انجام شده است.
جباری اظهار کرد: هم اکنون طرح هایی از سوی ستاد احیا در راستای احیای دریاچه ارومیه و توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان در حال اجراست که شامل مالچ پاشی، احداث سطوح آبگیر و عملیات تثبیت بیولوژیک است که در سال گذشته 40 میلیارد ریال اعتبار برای این طرح ها اعتبار اختصاص یافت.
وی گفت: آخرین تراز اندازه گیری شده آب دریاچه ارومیه در 13 آذرماه سال جاری 1270.15 متر از سطح آبهای آزاد بوده است که 34 سانتیمتر نسبت به پارسال کمتر است.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی بیان کرد: هم اکنون شیب کاهش آب دریاچه بسیار کم شده است و تمامی عملیاتی که در قالب مصوبات ستاد احیا صورت می گیرد در سال 95 نتایج و تاثیر خود را نشان خواهد داد.
دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان است که در 18 سال گذشته به مرور آب موجود در آن رو به کاهش گذاشت به گونه ای که از سال 80 تا سال 93 سالانه از یک تا 30 سانتیمتر میزان آب دریاچه کاهش یافته است.
مساحت این زیست بوم ارزشمند 5700 کیلومتر مربع است که در سال های اخیر 95 درصد آن خشک شده و هم اکنون با تلاش های دولت تدبیر و امید 1100 کیلومتر دارای آب شده که به گفته کارشناسان دریاچه در سال های تثبیت به سر می برد.
سه سال اول اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه سال تثبیت نامگذاری شده است.

منبع : سایت سازمان حفاظت محیط زیست

دسته بندی:
برچسب ها : دریاچه ارومیه , ارومیه , سطح دریاچه ارومیه , آذربایجان غربی , مساحت دریاچه ارومیه ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد