کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 01 تیر 1403
کشاورزی روز

پایش زیستگاههای تمساحهای پوزه کوتاه مردابی جنوب استان سیستان و بلوچستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ، محمودی گفت: در راستای اهداف مدیریت و حفاظت از نسل گونه های تییپیک جانوری استان و ضرورت کسب اطلاع از آخرین وضعیت این گونه های شاخص، با همکاری دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، پراکنش و پایش زیستگاههای تمساح پوزه کوتاه مردابی( تالابی) به عنوان برند تنوع زیستی استان انجام شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان درادامه گفت :  ابتدا اولویت بندی مناطق حضور گونه صورت گرفت که منطقه حفاظت شده گاندو به عنوان اولویت اول و سایر مناطق آزاد  به عنوان اولویت دوم احتمال حضور گونه، در برنامه پایش میدانی لحاظ شدو در خصوص مناطق آزاد کلیه نقاطی که در سنوات گذشته گزارشاتی دال بر حضور تمساح مردابی وجود داشت، بررسی شدندکه  از جمله مناطقی که احتمال حضور این گونه می رفت، رودخانه های فصلی سرباز، کاجو و برکه های موجود در شهرستانهای سرباز، چابهار، نیکشهر و قصر قند بود که تمامی زیستگاههای آبی این مناطق که حدود 50 نقطه برآورد گردیده بودند، پایش گردید.

وی افزود: در برنامه پایش امسال متفاوت با سنوات گذشته ارزیابی و ثبت زیستگاه، وضعیت پراکنش گونه، روند تغییرات جمعیتی، توالی اکوسیستم و مطلوبیت شرایط زیستگاهی بر اساس وجود جمعیتهای جوان و بالغ، مکان های تخم گذاری،وجود منابع غذایی، پوشش گیاهی، بافت خاک، عوامل تهدید گونه و ... بررسی و ارزیابی کارشناسی گردید.

محمودی  تصریح کرد : منطقه حفاظت شده گاندو به عنوان اولویت اول حضور تمساح پوزه کوتاه مردابی( تالابی) با وسعت 465 هزار هکتار در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان از شهرستان سرباز تا آبهای ساحلی عمان امتداد دارد. این منطقه در سال 1349 با نام منطقه حفاظت شده باهوکلات ثبت و مورد حفاظت قرار گرفت و از سال 1361 به جهت ارج نهادن به گونه شاخص آن تمساح پوزه کوتاه مردابی ( تالابی) به نام محلی این گونه جانوری (گاندو) تحت عنوان منطقه حفاظت شده گاندو تغییر نام یافت. عمده جمعیت تمساح ها در دو رودخانه کاجو و سرباز(باهوکلات) و سد پیشین زیست می نمایند.

 این گزارش می افزاید ؛  به علت خشکسالی های اخیر خصوصاً در طول فصل تابستان اکثر تمساح ها به برکه های عمیق تر و سد پیشین مهاجرت مینمایند که نهایتاً پس از بارش نزولات جوی در فصل زمستان و مساعدتر شدن شرایط سایر زیستگاهها در مناطق دیگر نیز مشاهده می شوند.

منبع : سایت سازمان حفاظت محیط زیست

دسته بندی:
برچسب ها : استان سیستان و بلوچستان , پایش زیستگاههای تمساحهای پوزه کوتاه مردابی , تمساحهای پوزه کوتاه مردابی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد