کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز پنجشنبه 09 آذر 1402
کشاورزی روز

افزایش سطح جنگل های هیرکانی در 2 دهه گذشته

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور که به اتفاق حجت الاسلام مجید انصاری، معاون پارلمانی ریاست جمهوری به استان گیلان سفر کرده بود با اشاره به عوامل متعدد تخریب جنگل ها از بعد انسانی و طبیعی گفت: بر اساس آمار و گزارش های دقیق، خوشبختانه از سال 1373 تاکنون سطح جنگل های شمال کشور 223 هزار هکتار افزایش داشته است.

مهندس خداکرم جلالی با بیان اهمیت حضور فعال مردم و همکاری سازنده جوامع محلی در صیانت از انفال افزود: برنامه های مختلفی در حوزه حفاظت سیستمی از منابع طبیعی در دستور کار قرار گرفته که مهمترین آن مشارکت مردم در حفاظت در کنار بهره برداری چند منظوره از منافع جنگل بدون ایجاد تخریب می باشد که طی 2 سال گذشته به صورت پایلوت در برخی از مناطق جنگلی شمال کشور در حال اجرا بوده و نتایج خوبی را نیز کسب کرده ایم.

جلالی تصریح کرد: با آسیب شناسی عوامل تخریب در بعد حفاظت فیزیکی از منابع طبیعی به تقویت یگان حفاظت سازمان در شمال کشور توجه بیشتری داشته و گرچه امکانات این یگان در شرایط مطلوب نیست ولی در حدی است که توانسته ایم در بحث کنترل و پیشگیری حریق و کاهش تخریب و تجاوز به خوبی عمل نماییم.

کاهش برداشت چوب از جنگل های ایران
رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور در بازدید از منطقه جنگلی دیلمان به کاهش برداشت چوب از جنگل های ایران اشاره کرد و گفت: دولت در مصوبه ای ، بر کاهش بهره برداری از جنگل ها تاکید کرد و هم اکنون حجم بهره برداری از درختان از 2 میلیون متر مکعب در سال به کمتر از 500 هزار متر مکعب رسیده است.

خداکرم جلالی، همیاری مردم در حفاظت از جنگل ها و مبارزه با قاچاقچیان را از عوامل اصلی حراست از جنگل های شمال دانست و گفت : اعتبارات این سازمان نسبت به پارسال 40 درصد رشد داشته و این رقم امسال به 500 میلیارد تومان افزایش یافته است.

منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی 

دسته بندی:
برچسب ها : سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور , سطح جنگل های شمال کشور 223 هزار هکتار افزایش داشته است , کاهش برداشت چوب از جنگل های ایران ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد