کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

وضعیت دریاچه ارومیه تثبیت شد

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از تثبیت وضعیت دریاچه خبر داد و گفت: باوجود تلاش های ستاد احیای دریاچه ارومیه، برخی ادعا دارند تثبیت وضعیت دریاچه منوط به بارش هاست؛ در حالی که سال گذشته میزان بارش ها 3 تا 6 درصد کاهش یافته است.

به گزارش سرویس وبگردی کشاورزی روز به نقل از خبرگزاری ایرنا، مسعود تجریشی در مراسم نمادین رکاب زنی «حمیدرضا مهری» دوچرخه سواری از کشور با پیام «نجات دریاچه از تهران، دانشگاه صنعتی شریف به سمت آذربایجان غربی، دریاچه ارومیه»، افزود: اکنون در سومین سال فعالیت ستاد احیای دریاچه ارومیه هستیم و با اقدام های صورت گرفته وضعیت دریاچه ارومیه تثبیت شد.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: در سه سال اخیر با مدیریت بهتر منابع آب، روان سازی، لایروبی رودخانه‌ها، اتصال سیمین‌رود به زرینه‌رود و اقداماتی از این دست درتثبیت وضعیت دریاچه موثر بود و البته نزول باران بی تاثیر نبوده است. 

تجریشی ادامه داد: ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال جاری اقدام های صرفه‌جویانه را با اتکا به مشارکت مردم آغاز کرده است، زیرا تا وقتی که مردم با بخش خصوصی وارد کار نشوند، دولت به تنهایی کاری از پیش نمی برد.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه ستاداحیای دریاچه ارومیه درسال 1392 در پی قول آقای روحانی مبنی بر احیای دریاچه ارومیه تشکیل شد، افزود: ستاد در این سال‌ها تلاش داشت با همکاری دانشگاه‌ها و مردم کار خود را پیش ببرد.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت : دانشگاه شریف از مجموعه‌هایی است که همواره با ستاد دریاچه ارومیه همکاری و مشارکت داشته است. و دریاچه به وضعیت تثبیت رسیده است.

وی با اشاره به این که دریاچه ارومیه به وضعیت تثبیت رسیده است، گفت: در سال اول شروع کار ستاد به کمک 700 متخصص و دانشگاهی برنامه‌ای به تصویب هیات وزیران رسید و مقرر شد با کاهش 40 درصدی مصرف 60 درصد باقیمانده به تولیدات بیشتر برسیم. 

وی به عمده فعالیت‌ها در سال دوم نیز پرداخت و گفت: در سال دوم با شروع اقدام های سازه‌ ای اتصال سیمین ‌رود به زرینه‌رود، به لایروبی رودخانه‌ها و مدیریت بهتر انجامید.

تجریشی با بیان این که در حال حاضر مطالعه‌ای در سطح مزرعه و معیشت مردم با تامین مالی توسط کشور ژاپن شروع شده است، اظهار داشت: تلاش داریم در دو سال آینده تجربیات بین‌المللی را اجرایی کنیم و از اینجابه بعد نقش مردم و خیرین پررنگ‌تر می‌شود.

وی افزود: هنوز در کشور بحث ذخیره ارزش غذایی جا نیفتاده است، به همین دلیل بخشی از فعالیت‌های ستاد معطوف به تقویت ذخیره ارزش غذایی است و سعی داریم به سمت تولیداتی حرکت کنیم که امکان صادرات داشته باشند. 

تجریشی ادامه داد: در این زمینه‌ها تجربه کافی نداریم و شرایط مستلزم آن است که وزارت جهادکشاورزی و مراکز تحقیقاتی وارد کار شوند.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان این که امیدواریم افرادی چون دوچرخه ‌سوار گفته شده که قرار است از دانشگاه شریف تا دریاچه ارومیه رکاب بزند، بتوانند کمک رسان در احیای دریاچه ارومیه باشند.

تجریشی افزود: اگر دریاچه از بین برود، کل مردم منطقه تشنه می‌مانند و پیام این دوچرخه‌سوار در این ماه با وضعیت دریاچه ارومیه ارتباط دارد.

دسته بندی:
برچسب ها : دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه , ستاد احیای دریاچه ارومیه , دریاچه ارومیه , آذربایجان غربی , اتصال سیمین ‌رود به زرینه‌رود , وزارت جهادکشاورزی , دانشگاه شریف تا دریاچه ارومیه ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد