کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 13 آذر 1402
کشاورزی روز

پروژه بین‌المللی ترسیب کربن موفق‌ترین طرح بیابان‌زدایی کشور

مدیرکل دفتر بیابان‌زدایی سازمان جنگل‌ها کند شدن روند بیابان‌زایی، کاهش اثرات مخرب زیست محیطی و کاهش گازهای گلخانه‌ای را از مهمترین اهداف اجرای طرح ترسیب کربن در استان‌های کشور از جمله استان سمنان عنوان کرد.

عباس کارگر در جمع خبرنگاران در دامغان هدف از اجرای پروژه‌های احیای مشارکتی منابع طبیعی، توسعه روستایی واشتغالزایی را کاهش اثرات مخرب زیست محیطی و کاهش آلاینده‌ها اعلام کرد و افزود: مشارکت‌های مردمی در موفقیت این طرح نقش تاثیرگذاری دارد.

وی با اشاره به رویکرد این پروژه در احیای مشارکتی منابع طبیعی و توسعه روستایی اظهار کرد: بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی ساکنان محدوده طرح از دیگر اهداف منطقه‌ای این پروژه است.

کارگر پروژه بین‌المللی ترسیب کربن را موفق ترین طرح بیابان‌زدایی کشور دانست و گفت: موفقیت این طرح در احیای مراتع، اشتغالزایی برای روستاییان و جلوگیری از فرسایش خاک سبب شد تا این مدل موفق علاوه بر استان سمنان و چهار استان دیگر در استان‌های کرمان، تهران، خراسان رضوی، فارس، البرز، اصفهان، آذربایجان غربی و مرکزی نیز اجرا شود.

وی در نشستی با مجریان و تسهیل گران طرح ترسیب کربن در مناطق جنوبی شهرستان دامغان با اشاره به اینکه طرح ترسیب کربن در 12 استان کشور اجرا می‌شود، اظهار کرد: اجرای این طرح برای نخستین بار در استان خراسان جنوبی کلید خورد و بعد از آن در پنج استان و از جمله در استان سمنان نیز اجرایی شد.

کارگر با بیان اینکه این طرح در آینده در شش استان دیگر کشور اجرا می‌شود، افزود: استان‌های دیگر نیز برای اجرای این طرح بین‌المللی که با همکاری دفتر عمران سازمان ملل انجام می شود متقاضی هستند که موضوع دردست بررسی است.

مدیرکل دفتر بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: در اجرای این طرح بین المللی از رویکرد های مشارکتی بسیج جوامع محلی و توانمندسازی آنها به منظور کارهای احیایی استفاده می‌شود.

وی به کاهش میزان آبدهی منابع آبی و حضور شورپسندترین گونه‌های گیاهی در منطقه گل چشمه دامغان اشاره کرد و گفت: با توجه به ویژگی های اقلیمی اجرای این پروژه در این منطقه ضرورت دارد.

او به دستاوردهای اجرای طرح ترسیب کربن نیز اشاره و اظهار کرد: ظرفیت سازی در سطح محلی، توانمند سازی مردان و زنان، ایجاد مشاغل خرد و جلب مشارکت روستائیان در راستای احیا و مدیریت اقتصادی مراتع تخریب شده و ... از جمله دستاوردهای چشمگیر این طرح بین المللی است که مشارکت مردم محلی و به خصوص زنان را در مدیریت پایدار منابع طبیعی به دنبال خواهد داشت.

کارگر کنترل شرایط بیابانی و کاهش گازهای گلخانه ای، افزایش میزان بهره برداری از زمین های مناطق خشک ،کند شدن روند بیابانزایی، فقرزدایی از طریق توانمندسازی جوامع محلی و... را از دیگر اهداف اجرای این طرح بین المللی در کشور دانست.

مدیر کل دفتر بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برای اجرای این طرح بین المللی تفاهم نامه ای بین سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و برنامه عمران سازمان ملل متحد به امضا رسیده که با یک پشتوانه خوب طی پنج سال اجرا می شود.

lمنبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : ترسیب کربن را موفق ترین طرح بیابان‌زدایی کشور , طرح بیابان‌زدایی کشور , موفق ترین طرح بیابان‌زدایی کشور , احیای مراتع , جلوگیری از فرسایش خاک , کاهش گازهای گلخانه‌ای , اجرای طرح ترسیب کربن در استان‌های کشور , سمنان , طرح ترسیب کربن در 12 استان کشور اجرا می‌شود , گل چشمه دامغان , افزایش میزان بهره برداری از زمین های مناطق خشک , کند شدن روند بیابانزایی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد