کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

امسال در کشور 1.6 میلیون تن شکر تولید می شود

مجری طرح چغندرقند و نیشکر وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: امسال بالغ بر یک میلیون و ۶۰۰ هزارتن شکر در کشور تولید خواهد شد. 

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ،علیرضا یزدانی درباره جزئیات طرح اقتصاد مقاومتی شکر، اظهارداشت: افزایش ضریب خوداتکایی شکر یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی است که از تیرماه سال‌جاری برنامه‌های این طرح به‌طور جدی با تعیین مجری برای آن، در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه براساس این برنامه تا افق۱۴۰۴، کشور در تولید شکر به ضریب خوداتکایی بیش از ۹۵ درصد خواهد رسید، گفت: از اهداف تعریف شده برای این طرح، افزایش بهره‌وری آب، امنیت غذایی، تولید پایدار در کشاورزی و ایجاد اشتغال را می‌توان نام برد.

مجری طرح چغندرقند و نیشکر وزارت جهاد کشاورزی، سطح زیرکشت بهاره چغندر قند را حدود یک صد هزار هکتار اعلام و اضافه کرد: این عدد در طرح مذکور ثابت خواهد ماند و به دلیل بحران آب احتمال کاهش آن نیز وجود دارد ضمن اینکه در این برنامه، افزایش عملکرد در واحد سطح در دستور کار قرار دارد.

یزدانی ادامه داد: در کنار این مساله، از آنجایی که چغندرقند نقش مهمی در تناوب زراعی محصولات دارد و در راستای افزایش بهره‌وری آب، وزارت جهاد کشاورزی گسترش سطح زیرکشت پاییزه چغندر قند را در دستور کار جدی خود قرار داده است.

افزایش سطح زیرکشت پاییزه چغندرقند

به گفته این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی، درسال‌جاری افزایش سطح زیرکشت پاییزه چغندرقند به ۱۸ هزار هکتار برای ۱۱ استان کشور ابلاغ شده است.

یزدانی با بیان اینکه تاکنون حدود ۷۰ درصد این برنامه تحقق یافته و نزدیک به ۱۲ هزار و ۶۰۰ هکتار کشت پاییزه انجام شده است، گفت: پیش بینی می‌کنیم امسال از ۱۸ هزار هکتار برنامه تعیین شده، حدود ۱۳ هزار تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار آن عملی شود چراکه در برخی استان‌ها مانند استان گلستان، چغندرقند در تناوب زراعی نبوده و باید کشاورزان با کشت این محصول آشنا شوند و در این زمینه آموزش ببینند ضمن اینکه ما در حال حاضر این آموزش‌ها را انجام می‌دهیم.

به گفته مجری طرح چغندرقند و نیشکر وزارت جهاد کشاورزی، استان‌های فارس، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمانشاه، خوزستان، لرستان، اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد از جمله استان‌هایی هستند که کشت پاییزه چغندر قند به آنان ابلاغ شده است.

یزدانی با بیان اینکه طرح انتقال کشت بهاره چغندر قند به کشت پاییزه حدود دو سال است که اجرا می‌شود، اظهارامیدواری کرد: تا افق ۱۴۰۴، سطح زیرکشت پاییزه چغندر قند به بیش از ۶۰ هزارهکتار افزایش پیدا کند ضمن اینکه این عدد در سال گذشته ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار بوده است.

وی با اشاره به اینکه در کشت پاییزه عمده آب مورد نیاز محصول را نزولات جوی تامین می‌کند، اضافه کرد: مصرف آب در این نوع کشت نسبت به کشت بهاره ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر است.

مجری طرح چغندرقند و نیشکر وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سال گذشته ۵ میلیون و ۶۰۰ هزارتن از این محصول در کشور تولید شد، ادامه داد: با احتساب تولید نیشکر در کشور، در مجموع یک میلیون و ۵۲۵ هزارتن شکر تولید شد و ضریب خوداتکایی ما در این زمینه به حدود ۶۵ درصد افزایش یافت.

تولید ۱.۶ میلیون تن شکر در کشور

یزدانی پیش بینی میزان تولید چغندرقند در سال‌جاری را نیز شش میلیون تن اعلام کرد و گفت: با احتساب میزان تولید نیشکر، امسال بالغ بر یک میلیون و ۶۰۰ هزارتن شکر در کشور تولید خواهد شد.

وی با بیان اینکه تولید نیشکر فقط در استان خوزستان انجام می‌شود، اظهارداشت: سطح قابل برداشت این محصول در استان خوزستان بالغ بر ۹۲ هزارهکتار است ضمن اینکه از یک ماه قبل برداشت آن آغاز و تاکنون در حدود ۱۲ هزارهکتار، عملیات برداشت انجام شده است.

یزدانی با اشاره به اینکه تاکنون بالغ بر 920 هزارتن نیشکر تحویل کارخانجات شده است، پیش بینی کرد: امسال بالغ بر ۷ میلیون و ۸۰۰ هزارتن نیشکر در کشور تولید شود.

به گفته وی، تولید نیشکر فقط در استان خوزستان انجام می‌شود و به دلیل شرایط آب و هوایی و محدودیت‌های موجود در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت این محصول را در دستور کار خود ندارد.

یزدانی ادامه داد: هرهکتار چغندرقند، برای ۳ نفر ایجاد اشتغال می‌کند و سیاست وزارت جهاد کشاورزی در راستای افزایش بهره‌وری در تولید این محصول است.

به گفته وی از جمله راه‌های افزایش بهره‌وری در کشت چغندر قند، انتقال کشت آن به پاییز و توسعه کشت نشایی است.

دسته بندی:
برچسب ها : شکر , تولید , تولید شکر , طرح انتقال کشت بهاره چغندر قند به کشت پاییزه , افزایش سطح زیرکشت پاییزه چغندرقند , چغندر قند , تولید نیشکر , نیشکر , تاکنون بالغ بر 920 هزارتن نیشکر تحویل کارخانجات شده است , تولید نیشکر فقط در استان خوزستان انجام می‌شود , استان خوزستان , هرهکتار چغندرقند، برای ۳ نفر ایجاد اشتغال می‌کند ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد