کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

غرامت باغداران مرکبات دارای بیمه پرداخت می شود

سخنگوی صندوق بیمه کشاورزی گفت: در پی رخداد سرما و یخبندان روزهای گذشته که موجب بروز خسارت به باغ ها در استان های شمالی کشور شد، باغداران خسارت دیده که دارای بیمه هستند، غرامت خود را دریافت می کنند.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایرنا ؛ رامین امینی زارع  افزود: باغدارانی که پیش تر نسبت به خرید بیمه نامه مرکبات اقدام کرده اند، پیش از محو آثار خسارت به نزدیکترین شعبه اصلی و یا دفاتر شرکت های خدمات بیمه کشاورزی مراجعه و اعلام خسارت کنند. 

وی اظهار داشت: بدیهی است براساس تعهدات مندرج در بیمه نامه، گروه های بررسی خسارت از باغ های آسیب دیده بازدید می کنند و مطابق جداول قانونی مصوب خسارات وارده به دقت ارزیابی و برآورد خواهد شد.

سخنگوی صندوق بیمه کشاورزی افزود: هرساله بسیاری از باغداران مرکبات در موعد مقرر( فروردین تا نیمه اردیبهشت) نسبت به بیمه باغ های خود اقدام می کنند.

به گفته امینی زارع ، حق بیمه سهم باغدار در هر هکتار از 530 هزار ریال تا 2 میلیون و 370 هزار ریال و سقف غرامات پس از بررسی و تعیین خسارات وارده از 18میلیون تا 70 میلیون ریال متغیر است.

وی افزود: با توجه به اهمیت تولید مرکبات در کشور، کمک دولت برای محصول مرکبات شمال تا میزان 78 درصد مشارکت در حق بیمه بوده که بالاترین میزان کمک دولت در محصولات باغی به شمار می رود.

امینی زارع گفت: علاوه بر آنچه که در مورد بیمه میوه مرکبات گفته شد، تنه درختان مرکبات نیز تحت پوشش بیمه قرار دارند، به طوری که شرایط بیمه تنه درختان بسته به سن درخت، میزان خسارت و شدت خسارت متفاوت بوده و از 25 میلیون تا 60 میلیون ریال در هکتار متغیر است.

وی ادامه داد: این در حالیست که حق بیمه پرداختی باغدار برای برخورداری از این پوشش حمایتی در محدوده 700 تا 960 هزار ریال در هکتار و میزان کمک دولت نیز 68 درصد است.

وی اظهار داشت: باغداران می توانند هم بیمه نامه محصول مرکبات شامل پرتقال، نارنگی، گریپ فروت، لیمو شیرین و لیمو ترش را خریداری کنند و همچنین تنه درختان یاد شده را نیز تحت پوشش بیمه قرار دهند.

به گزارش ایرنا، اکنون بیش از چهار میلیون بهره بردار کشاورزی در تامین امنیت غذایی کشور نقش دارند که 1.5 میلیون نفر آنها با 153 محصول، تحت پوشش بیمه صندوق کشاورزی قرار دارند؛ از نظر کارشناسان، این رقم در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا، قابل توجه و حتی کم نظیر است.

به عقیده برخی کارشناسان، عمده ترین ویژگی بخش کشاورزی که آن را از سایر بخش های تولیدی اقتصاد متمایز می سازد، گستردگی آن در پهنه طبیعت و شدت آسیب پذیری آن در برابر حوادث قهری و طبیعی است.

به عبارت دیگر، با وجود اهمیت تولیدات کشاورزی در ایجاد امنیت غذایی کشورها، وجود خطرات یادشده که وقوع آنها نیز محتمل و غیرقابل پیش بینی است همواره می تواند امنیت غذایی را با مخاطراتی روبرو کند. بنابراین اصول علمی مدیریت ریسک و به کارگیری ابزار مالی همچون بیمه می تواند تا حد زیادی در تامین امنیت غذایی نقش ایفا کند؛ این کاری است که دولت تدبیر و امید نیز با وجود مشکلات مالی کشور در سال های اخیر نسبت به آن توجه داشته و با همکاری کشاورزان، محصولات کشاورزی را در برابر انواع آفات و خطرات بیمه کرده است. 

خبرنگار: هما همت خواه

دسته بندی:
برچسب ها : بروز خسارت به باغ ها در استان های شمالی کشور , مرکبات , بیمه کشاورزی , تولید مرکبات در کشور , شرایط بیمه تنه درختان , حق بیمه پرداختی باغدار , بیمه نامه محصول مرکبات , پرتقال، نارنگی، گریپ فروت، لیمو شیرین و لیمو ترش ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد