کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

50 هزار هکتار از اراضی ملی ارومیه تحت پوشش طرحهای حفاظت مشارکتی

رییس اداره منابع طبیعی شهرستان ارومیه گفت: در راستای اجرای طرحهای مشارکتی با بهره برداران برای حفاظت از اراضی ملی و مرتعی، در سال جاری تا کنون 50 هزار هکتار ازا این اراضی تحت پوشش قراردادهای حفاظت مشارکتی قرار گرفته است. 

به گزارش کشاورزی روز به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ، خوش نژاد افزود: این قرار دادها غالبا" با عقد تفاهم نامه صورت گرفته است که در خصوص پیشگیری و کنترل عوامل تهدید و تخریب منابع طبیعی در محدوده مراتع شهرستان اعم از چرای غیر مجاز؛ بهره برداری بی رویه از محصولات جنگلی و مرتعی؛ تخریب و تبدیل کاربری اراضی ملی، جلو گیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و همچنین پیشگیری از آتش سوزی درعرصه های ملی توسط بهره برداران و مجریان است.

رییس اداره منابع طبیعی شهرستان ارومیه در خصوص ممیزی مراتع و سامانه های عرفی در شهرستان ارومیه افزود: در حال حاضر بر اساس سوابق موجود بیش از 327 هزار هکتار و به تعداد 512 سامانه عرفی در شهرستان ارومیه ممیزی شده است و این عرصه ها دارای 15827 بهره بردار بوده که بطور میانگین سالانه بیش از 487 هزار راس دام مجاز در این سامانه ها مجوز چرا و تعلیف را دارا می باشند .

خوش نژاد تصریح کرد: یکی از عمده مشکلات ما در شهرستان ارومیه وجود دام مازاد در عرصه های مرتعی است که تخمین زده می شود تعداد دام موجود در حوزه شهرستان ارومیه بیش از یک میلیون و بیست و پنج هزار راس دام است. به همین منظور با اجرای طرحهای حفاظت مشارکتی قدمهای موثرتری در راستای حفاظت و احیاء مراتع برداشته خواهد شد و بطور چشمگیری از تخریب مراتع جلوگیری به عمل خواهد آمد.

دسته بندی:
برچسب ها : منابع طبیعی شهرستان ارومیه , اراضی ملی ارومیه تحت پوشش طرحهای حفاظت مشارکتی , طرح های حفاظت مشارکتی , اراضی ملی ارومیه , شهرستان ارومیه , ممیزی مراتع و سامانه های عرفی در شهرستان ارومیه , مرتع , حفاظت و احیاء مراتع , از تخریب مراتع جلوگیری به عمل خواهد آمد ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد