کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز پنجشنبه 30 فروردین 1403
کشاورزی روز

امکان تولید کیت تشخیصی ویروس Y سیب زمینی در کشور

با دستیابی محققان کشورمان به فناوری تهیه کیت تشخیصی الایزا جهت ردیابی ویروس Y سیب زمینی، حداقل پنج درصد افزایش تولید خواهیم داشت.

استادیار پژوهش موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور در حاشیه نخستین فن بازار ملی کشاورزی و منابع طبیعی در گفتگو با خبرنگار ایانا از فناوری تهیه کیت تشخیصی الایزا جهت ردیابی ویروس Y سیب زمینی خبر داد و گفت: یکی از عواملی که در کشت سیب زمینی موجب محدود شدن تولید و کاهش عملکرد می شود، بیماریهای ویروسی از جمله بیماری ویروسی Y سیب زمینی است.

رضا پوررحیم افزود: ویروس Y سیب زمینی می تواند تا 80 درصد افت تولید را به ارمغان بیاورد.

وی خاطرنشان کرد: در کشور نزدیک به 5/4 تا پنج میلیون تن سیب زمینی تولید می شود، اما حداقل پنج تا 10 درصد آن بر اثر بیماری ویروسی از بین می رود.

پوررحیم ادامه داد: با کنترل این ویروس حداقل پنج درصد افزایش تولید خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: نیازمند مدیریتی جامع در خصوص بیماریها در کشور هستیم، به خصوص آنکه باید به روشهایی بتوان بیماریهای مختلف را ردیابی کرد.

 

قطع واردات کیتهای تشخیصی ویروس الایزا

استادیار پژوهش موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور یادآور شد: در گذشته برای دسترسی به کیتهای تشخیصی نیازمند واردات بودیم، اما محققان موسسه گیاهپزشکی کشور پس از سالها تحقیق و بررسی توانستند این کیت را در داخل کشور تولید کنند.

پوررحیم تاکید کرد: در مواقع تحریم، به دلیل نبود این کیت در بازار، مشکلاتی وجود داشت که از این پس با بومی سازی کیتهای تولیدی می توان امکان دسترسی بیشتر به آنها داشته و با هزینه تمام شده کمتری این کیتها را مورد استفاده قرار داد.

وی اظهار داشت: هزینه تمام شده کیتهای داخلی تولیدشده که بومی ویروسهای موجود در کشورمان است، بین یک سوم تا یک چهارم قیمت نوع خارجی تخمین زده شده است.

پوررحیم همچنین گفت: دانش فنی این تحقیق آماده واگذاری به بخش خصوصی است و با توجه به هزینه های تمام شده، حدود 90 میلیون تومان قیمتگذاری شده است.

وی در ادامه افزود: حدود سه سال طول کشیده است تا محققان کشورمان به این فناوری دست پیدا کنند.

استادیار پژوهش موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور در پایان خاطرنشان کرد: با استفاده از این کیتهای تشخیصی، امکان ردیابی ویروس Y سیب زمینی فراهم خواهد شد و بدین ترتیب از توسعه بیماری جلوگیری می شود.

منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی: آفات و بیماری ها,زراعی,
برچسب ها : افزایش تولید , ویروس Y سیب زمینی , کشاورزی , سیب زمینی , ویروس الایزا ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد