کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

عذرخواهی وزیر جهاد کشاورزی بابت تاخیر در پرداخت خسارات به کشاورزان

وزیر جهاد کشاورزی گفت: پرداخت خسارت به کشاورزان مقداری با تاخیر روبرو شده است البته پیگیری ها در این زمینه ادامه دارد و امیدواریم سازمان برنامه و بودجه بتواند تعهداتی را که به تصویب دولت رسیده است، پرداخت کند.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایانا، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت با حضور در جمع خبرنگاران گفت: تولید مرکبات امسال به حدی افزایش یافته بود که ما حتی به فکر صادرات بودیم، ولی توفان شمال برنامه‌ریزی ما را تغییر داد. در پرداخت خسارت به کشاورزان شمال به علت کمبود منابع تاخیر شده است و با سازمان برنامه و بودجه در حال رایزنی در این باره هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص تامین مرکبات شب عید هم با توجه به خسارات وارد شده به باغات شمال گفت: فقط نیمی از مرکبات کشور در شمال تولید می‌شود و نیم دیگر که در جنوب تولید می‌شود کمبود را جبران خواهد کرد.

حجتی از پیش بینی تدابیر لازم برای تامین میوه شب عید خبر داد گفت: ذخیره سازی و تامین میوه برای عید، برنامه عادی و طبیعی دولت است که براساس مصوبات تنظیم بازار انجام می‌شود، دستگاه های ذی ربط به ویژه سازمان تعاون روستایی خریدهای خود را انجام داده و در حال توزیع در مناطق مختلف است.

وی با ابراز امیدواری به اینکه تامین میوه شب عید مطلوب خواهد بود، افزود: امسال تولید به ویژه در مرکبات بیش از حد نیاز هم بود حتی پیش بینی کرده بودیم بخشی را صادر کنیم اما بر اثر سرما حدود ۳۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار تن از پرتقال شمال آسیب دید. آنچه از محصولات شمال باقی مانده باز هم منابع خوبی است و باید توجه داشت که نیمی از پرتقال ما در شمال و نیم دیگر در جنوب تولید می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی درباره پرداخت خسارت به کشاورزان شمال افزود: مصوبات خوبی را در این زمینه برای استان های شمالی به ویژه استان های گلستان و مازندران داشتیم و اقدامات اجرایی هم در این زمینه برای جمع آوری و بهره برداری کیوی ها و پرتقال های آسیب دیده از سرما برای آبگیری ادامه دارد.

حجتی تصریح کرد: با توجه به محدودیت هایی که در پرداخت منابع و مصارف وجود دارد، پرداخت خسارت به کشاورزان هم مقداری با تاخیر روبرو شده است. پیگیری ها در این زمینه ادامه دارد، امیدواریم سازمان برنامه و بودجه بتواند تعهداتی را که به تصویب دولت رسیده است، پرداخت کند.

وی خاطرنشان کرد: این جبران خسارت از طریق تسهیلات ارزان قیمت و تبدیل تسهیلات بود و قرار بود تا حدود ۳۰ میلیارد تومان به صورت بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده پرداخت شود. به عنوان عضوی از هیات دولت بابت تاخیر در پرداخت خسارات کشاورزان عذرخواهی می‌کنم و امیدوارم سازمان برنامه  و بودجه با وجود مشکلاتی که دارد این منابع را تامین کند.

دسته بندی:
برچسب ها : تاخیر در پرداخت خسارات به کشاورزان , پرداخت خسارات کشاورزان , محمود حجتی , وزیر جهاد کشاورزی , عذرخواهی وزیر جهاد کشاورزی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد