کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 01 تیر 1403
کشاورزی روز

پرداخت مطالبات باغداران مازندران تا پایان بهمن 95

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: تا پایان بهمن مطالبات باغداران بابت خرید تضمینی پرتقال های دور ریختنی و تسهیلات برای جبران و احیای باغ های خسارت دیده پرداخت می شود.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایرنا ، دلاور حیدرپور به خرید حدود 130 هزار تن پرتقال دور ریختنی به ارزش حدود 50 میلیارد تومان اشاره کرد افزود: باغداران نگران دریافت مطالبات نباشند.

وی گفت: در حال حاضر مصوبه دولت برای تامین اعتبار مراحل اداری خود را گذرانده و تا پایان بهمن مطالبات باغداران نقد می شود.

وی با بیان اینکه دولت با پیگیری نمایندگان ، مسئولان و ائمه جمعه ، مصوبه خوبی را برای جبران خسارت باغداران مازندران داشته، اظهار داشت: تا کنون 35هزار تن پرتقال درجه یک، 2 و 3 نیز با هدف تنظیم بازار مرکبات خریداری شده است. 

رئیس جهاد کشاورزی مازندران خاطر نشان کرد: 22هزار تن از پرتقال های یخ زده استان نیز به کارخانه آب میوه گیری برای کنسانتره ارسال شده است.

**خرید تضمینی 13هزار تن کیوی یخ زده مازندران 

حیدرپور از خرید 13هزارو 500 تن کیوی یخ زده استان به ارزش هشت میلیارد و 100 میلیون تومان خبر داد گفت: این میوه برای کنسانتره به استان های خراسان رضوی ،سمنان ، ارومیه ارسال شده است.

مازندران با تولید سالانه حدود 200 هزار تن کیوی ،90 درصد این میوه پائیزی کشور را تامین می کند. 

وی از معرفی باغداران خسارت دیده به بانک ها برای دریافت تسهیلات با نرخ سود 10 درصد خبر داد و گفت: کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی با همکاری دهیاران با بررسی خسارت باغ مرکبات و کیوی ،صاحبان آنان را شناسایی و برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی کردند.

وی تصریح کرد: این افراد تا پایان بهمن برای دریافت تسهیلات از سوی بانک ها فراخوان می شوند.

از اول آذرماه امسال که برف و یخبندان به باغهای مرکبات استان مازندرن خسارت جدی وارد کرد ،دولت هفت بسته حمایتی را برای جبران خسارت دیدگان و تنظیم و ساماندهی بازار انجام داده است.

خرید تضمینی حدود 40 هزار تن مرکبات درجه یک برای ذخیره میوه شب عید ،خرید تضمینی پرتقال درجه یک با قیمت 834 و درجه 2با قیمت 720تومان ، خرید تضمینی پرتقال درجه سه یخ زده برای آب میوه گیری با قیمت 550 تومان در هر کیلو گرم از اقدامات حمایتی دولت به باغداران استان بوده است.

پرداخت تسهیلات 200میلیارد تومان با نرخ سود 10 درصد ، استمهال تسهیلات سررسیدی باغداران برای مدت یک سال ازدیگر کمک های دولت یازدهم برای باغداران مازندران بوده است.

همچنین دولت برای تسریع در پرداخت بیمه محصولات خسارت دیده باغداران از سوی صندوق بیمه محصولات کشاورزی نیز20 میلیارد تومان اعتبار مصوب کرد که در اختیار این صندوق قرار گرفته است.

بارش برف و کاهش دمای بی سابقه 15 تا 17 درجه زیر صفر در مازندران در اوایل آذرماه مصادف با برداشت مرکبات 110هزار هکتار از باغات این محصول ،باعث از بین رفتن نیمی از سردرختی باغداران این خطه شمال کشور شد.

مازندران با تولید حدود 2میلیون و 500هزار تن مرکبات، رتبه اول کشور را دارد.

خبرنگار: سید رضا هاشمی کروئی

دسته بندی:
برچسب ها : سازمان جهاد کشاورزی مازندران , خرید تضمینی 13هزار تن کیوی یخ زده مازندران , خرید تضمینی پرتقال های دور ریختنی , تسهیلات برای جبران و احیای باغ های خسارت دیده , دلاور حیدرپور , پرتقال , پرتقال دور ریختنی , باغداران نگران دریافت مطالبات نباشند , مطالبات باغداران , جبران خسارت باغداران مازندران , کیوی یخ زده , کیوی , بررسی خسارت باغ مرکبات و کیوی , استان مازندرن , خرید تضمینی پرتقال , کمک های دولت یازدهم برای باغداران مازندران ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد