کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

افزایش قیمت غلات در بازارهای جهانی

کشاورزی روز

 

تولید غلات با وجود افزایش به اندازه ای نبوده است که پاسخگوی تقاضا باشد. ذخایر غلات نیز همچنان در حال تهی شدن است و بنابراین، قیمتها بالاتر خواهد رفت.

به گزارش ایانا و به نقل از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، این سازمان اعلام کرد شاخص قیمت مواد غذایی طی ماه جولای تا آگوست 2011 تغییر چندانی نیافته است. این شاخص در ماه گذشته 232 بود که اکنون به 231 رسیده است. با این حال، شاخص فائو 26 درصد بالاتر از آگوست سال 2010 و اندکی کمتر از اوج آن (238) در ماه فوریه سال 2011 است.

بر اساس این گزارش، قیمت غلات افزایش یافته است، یعنی تولید غلات با وجود افزایش به اندازه ای نبوده است که پاسخگوی تقاضا باشد. ذخایر غلات نیز همچنان در حال تهی شدن است و قیمتها بالاتر خواهد رفت. طبق پیش بینیها تولید غلات در سال 2011 به 2307 میلیون تن می رسد که 3 درصد بالاتر از سال 2010 ولی 6 میلیون تن کمتر از پیش بینی قبلی در ماه جولای است.

بین غلات وضعیت ذرت از همه پیچیده تر است و اوضاع تولید آن در ایالات متحده (بزرگترین تولیدکننده ذرت) به دلیل آب و هوای داغ دو ماه اخیر قابل پیش بینی نیست. میانگین قیمت گندم نیز 9 درصد افزایش یافته است. هرچند پیش بینی می شود تولید آن 3/4 درصد بیشتر باشد.

قیمت برنج نیز 5 درصد افزایش یافته است، زیرا دولت تایلند (بزرگترین صادرکننده آن) سیاست خود را تغییر داده و اقدام به خرید شلتوک به قیمت بالاتر از بازار از کشاورزان نموده است. پیش بینی می شود تولید برنج در سطح مطلوبی باشد و از 5/2 درصد از سال 2010 بالاتر رود. به استثنای برنج، ذخایر دیگر غلات تا آغاز فصل زراعی بعد کاهش خواهد یافت.

قیمت روغن کاهش یافته اما در کل همچنان گران است.

قیمت محصولات لبنی با کاهش همراه بوده است. اما 14 درصد از مدت مشابه سال گذشته بالاتر است.

قیمت گوشت هم یک درصد بالا رفته است.

قیمت شکر 2 درصد از ماه قبل کمتر شده، اما 50 درصد از اگوست 2010 بالاتر است./

منبع : خبرگزاری کشاورزی ایران

دسته بندی:
برچسب ها : تولید غلات , غلات , ذخایر غلات , گندم , قیمت مواد غذایی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد