کشاورزی روز

( کشاورزی - محیط زیست - دامپروری - شیلات )
امروز جمعه 08 مهر 1401
کشاورزی روز

رشد 54 درصدی اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی در قانون بودجه 96

مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی از رشد 54 درصدی اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای ملی و ردیف های متفرقه این بخش در قانون بودجه سال 96 با حمایت مجلس شورای اسلامی خبر داد. 

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس حسن قاسمی افزود: اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای ملی بخش کشاورزی و منابع طبیعی اعم از پیوست شماره (1) قانون بودجه و ردیف های متفرقه بودجه 96 برابر با 6215 میلیارد تومان تصویب شده که نسبت به اعتبارات 4026 میلیارد تومانی بودجه سال 95 افزایش 54 درصدی داشته است.

وی با بیان این که بخشی از این رشد اعتباری در بودجه مصوب 96 با حمایت مجلس شورای اسلامی و ناشی از رویکرد مثبت نمایندگان به بخش کشاورزی و منابع طبیعی بوده است، اظهار داشت: در بودجه 96 با توجه ویژه مجلس شورای اسلامی 990 میلیارد تومان به اعتبارات اولیه در لایحه بودجه پیشنهادی دولت از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در زمینه توسعه سیستم های نوین آبیاری اضافه شد.

قاسمی خاطرنشان کرد: اعتبارات توسعه روش های نوین آبیاری از 2426 میلیارد تومان به 3416 میلیارد تومان در قانون بودجه 96 افزایش یافته است.

وی در عین حال به اصلاح و تغییر عنوان طرح سیستم آبیاری تحت فشار به طرح توسعه روش های آبیاری تحت فشار، کم فشار و سامانه های نوین آبیاری در قانون بودجه 96 اشاره و تصریح کرد: با اصلاح این عنوان، طیف بیشتری از روش های آبیاری در اراضی کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و سیستم آبیاری به اقصی نقاط کشور و به استان هایی که به لحاظ فقر منابع آبی، سیستم آبیاری کم فشار جواب می دهد، گسترش می یابد.

مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی درباره اعتبار طرح کمک های فنی و اعتباری بازسازی و نوسازی قنوات در قانون بودجه امسال گفت: اعتبار این طرح با 70 میلیارد تومان تصویب شد که نسبت به اعتبار 20 میلیارد تومانی سال قبل 255.3 درصد افزایش نشان می دهد.

وی در مورد اعتبارات برنامه مقابله با بیابان زایی و تثبیت شن های روان در قانون بودجه 96 نیز اذعان داشت: برای این برنامه، اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای ملی به مبلغ 190 میلیارد تومان درج شده که نسبت به اعتبارات 68.5 میلیارد تومان سال 95 از رشد 177.1 درصدی برخوردار است.

تصویب 330 میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها 

قاسمی ادامه داد: با تصویب مجلس شورای اسلامی همچنین مبلغ 330 میلیارد تومان برای مبارزه با ریزگردها از محل صندوق توسعه ملی (ردیف 175-530000) اختصاص خواهد یافت.

وی با اشاره به بخش های دیگری از قانون بودجه 96 گفت: در بودجه مصوب امسال برای هزینه های توقف بهره برداری از جنگل های شمال کشور نیز مبلغ 80 میلیارد تومان در مجلس رقم خورد و علاوه بر این، ردیف جدید 10 میلیارد تومانی به منظور ارتقای پوشش کامل و موثر برای حفاظت از جنگل ها ایجاد شد.

مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی به اختصاص منبع جدید برای بیمه اجباری کلیه دام ها در قانون بودجه مصوب سال جاری اشاره و تصریح کرد: ردیف جدید متفرقه با عنوان پوشش بیمه اجباری کلیه دام ها در مقابل بیماری مشترک و واگیر به مبلغ 5 میلیارد تومان در قانون بودجه 96 ایجاد شده است.

وی همچنین از افزایش سهم دولت در صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری به مبلغ 2.5 میلیارد تومان در بودجه سال جاری خبر داد.

قاسمی با بیان این که مجلس شورای اسلامی ردیف جدیدی برای سه مجموعه تحقیقات کشاورزی در بودجه 96 اختصاص داده است، گفت: بر این اساس، ردیف های جدیدی به مبلغ 4 میلیارد تومان برای موسسه بین المللی تاسماهیان خزر، یک میلیارد تومان بابت مرکز بین المللی برنج آسیای مرکزی و غربی و 500 میلیون تومان برای موسسه تحقیقات برنج کشور ایجاد شده است.

رشد 82.2 درصدی اعتبارات خرید تضمینی گندم

وی با اعلام این که اعتبارات خرید تضمینی گندم در قانون بودجه سال جاری رشد 82.2 درصد داشته است، اذعان داشت: اعتبارات ردیف 19-520000 بابت خرید تضمینی گندم از مبلغ 4500 میلیارد تومان سال 95 به مبلغ 8200 میلیارد تومان در قانون بودجه 96 افزایش یافت.

قاسمی همچنین اعلام کرد: مبلغ 300 میلیارد تومان در جدول شماره 16 پیوست قانون بودجه سال 96 با عنوان تعرفه های درآمدی به ترتیب درآمد اخذ مابه التفاوت از واردات روغن خام هر کیلوگرم 200 تومان، واردات دانه های روغنی هر کیلوگرم 50 تومان و واردات شکر هر کیلو گرم 50 تومان پیش بینی شده است.

وی افزود: در قانون بودجه امسال به منظور توسعه کشت دانه های روغنی و چغندر قند در قالب دو ردیف متفرقه (درآمد- هزینه) مبلغ 210 میلیارد تومان پیش بینی شده که بخشی از آن به دانه های روغنی و بخش دیگر به چغندر قند اختصاص می یابد.

قاسمی اظهار داشت: همچنین مبلغ 100 میلیارد تومان هم برای توسعه کشت دانه های روغنی در قالب هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای در قانون بودجه 96 پیش بینی شده است.

 


دسته بندی: خبر,کشاورزی,
برچسب ها : وزارت جهاد کشاورزی در قانون بودجه 96 , رشد 82.2 درصدی اعتبارات خرید تضمینی گندم , تصویب 330 میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها , مهندس حسن قاسمی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد