کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

10 میلیون قطعه پرنده برای ریشه کنی آنفلوآنزای فوق حاد امحا شد

 رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: ١٠ میلیون قطعه طیور در اثر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان امحا شد و اکنون هیچ گزارش جدیدی از شیوع این بیماری در کشور نداریم.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از  ایرنا، مهدی خلج در حاشیه همایش روز جهانی دامپزشکی2017 که در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: امحای طیور با کمک وزارت جهاد کشاورزی، دستگاه قضائی و نیروی انتظامی صورت گرفت و از پیشرفت این بیماری در کشور جلوگیری کرد اما همچنان رعایت همه تدابیر بهداشتی را به مرغداران توصیه می‌کنیم.

این مسوول اضافه کرد: پرندگان مهاجر می‌توانند در هر زمانی ناقل ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان باشند. بنابراین باید ظرفیت‌های لازم را برای مبارزه و جلوگیری از پیشرفت این بیماری در دستور کار داشته باشیم.

** لزوم پایش بیماری تب کریمه کنگو 

رییس سازمان دامپزشکی کشور درباره وضعیت کنترل بیماری تب کریمه کنگو در کشور گفت: این بیماری میان انسان و دام مشترک است و منشا آن کنه ای است که به گوسفند منتقل می‌شود.

وی تصریح کرد: این ویروس پایداری خود را در طبیعت حفظ می‌کند. بنابراین باید مراقبت‌های لازم را در این زمینه انجام دهیم.

خلج یادآوری کرد بیماری تب کریمه کنگو علائم مشخصی در دام ندارد و گفت: برای آنکه این بیماری انسان را درگیر خود نکند آموزش‌های لازم به دامپزشکان، پرشکان و دامداران داده شده است.

وی تاکید کرد کشتارگاه های صنعتی بهترین شرایط ذبح دام را دارند و افزود: پس از آنکه دام زنده به کشتارگاه می‌رود باید 24 ساعت در یخچال سردخانه‌ای نگهداری شود تا احتمال انتقال بیماری کاهش یابد. 

بنابر این گزارش ،‌ ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از نوع «اچ1- ان8» (H1N8) در پرندگان مهاجر، بومی و صنعتی کشور دیده شده است اما این نوع ویروس خطری برای انسان ندارد.

این ویروس در برخی کشورها همچون انگلیس، ایران، مجارستان، کره جنوبی و فلسطین ابتدا پرندگان اهلی و سپس پرندگان مهاجر را تحت تاثیر قرار داد که این رویه در برخی کشورها همچون آلمان برعکس بود.

سازمان دامپزشکی کشور توصیه کرده است مردم گوشت و تخم مرغ مورد نیاز خود را با اطمینان کامل از مرکزها و فروشگاه های معتبر خریداری و از خرید طیور شکار شده و زنده در معابر خودداری کنند. 

گزارش: هما همت خواه

 


دسته بندی:
برچسب ها : بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان , مهدی خلج , روز جهانی دامپزشکی2017 , ر دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران , وزارت جهاد کشاورزی , پرندگان مهاجر , ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان , آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان , پایش بیماری تب کریمه کنگو , بیماری تب کریمه کنگو , تب کریمه کنگو , ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از نوع «اچ1 ان8» (H1N8) , H1N8 , گوشت و تخم مرغ , طیور شکار شده و زنده ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد