کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

تکثیر ۳۰ میلیون بچه ماهی در رودخانه‌های شمال با همکاری جوامع محلی

تولید و تکثیر ماهی در دریاها نیازمند پایداری چرخه‌ای است که بخش مهمی از آن در کنترل صیادی خلاصه می‌شود. جوامع محلی، می‌توانند در این زمینه اقدامات موثری انجام دهند.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایانا ، معاون صید و بنادر سازمان شیلات ایران، گفت: با توجه به شرایط فراهم آمده در برخی رودخانه‌های شمال کشور، پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری، حدود ۳۰ میلیون بچه ماهی به روش طبیعی تکثیر یافته باشند.

علی‌اصغر مجاهدی، با اشاره به اینکه شرایط ۱۳ رودخانه برای تخم‌ریزی امن فراهم شده است، افزود: دو رودخانه در گیلان و ۱۱ رودخانه هم در مازندران با کمک و همکاری جوامع محلی و جامعه صیادی، محیطی ایمن برای تخم‌ریزی ماهی‌ها تامین کرد تا عملیات تکثیر طبیعی در آنها اتفاق بیفتد.

وی عنوان کرد: ماهی‌هایی که از طریق تکثیر طبیعی به دریا برمی‌گردند، کیفیت بالاتری داشته و از نظر ماندگاری بهتر هستند. ضمن اینکه این دسته از ماهی‌ها توانایی تطبیق بیشتر با شرایط محیط را دارند.

مجاهدی اظهار کرد: اینکه جوامع صیادی در این کار مشارکت کردند، نشان از سطح بالای آگاهی آنها در خصوص تامین ذخایر دریای خزر داشته و امید می‌رود که در سال آینده این موضوع توسعه یابد.

معاون صید و بنادر سازمان شیلات ایران، با بیان اینکه فعالیت صیادان برای صید ماهی‌های استخوانی در دریای خزر، از مهر تا اواسط فروردین ماه در هر دوره اتفاق می‌افتد، اضافه کرد: از آنجا که پایداری بهره‌برداری به بازگرداندن بچه ماهی به دریا وابسته است، تکثیر نیمه طبیعی می‌تواند راهکار مناسبی در این زمینه باشد. به این صورت که سالانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون بچه ماهی به دریا ریخته شده تا احیای این ذخایر با مشکل مواجه نشود. ضمن اینکه بسیاری از رودخانه‌ها شرایط مناسب برای تکثیر بچه‌ماهی را ندارند و لازم است تا با دخالت مسئولان مربوطه، از کاهش این ذخایر باارزش جلوگیری کرد.

 

 

 


دسته بندی:
برچسب ها : تکثیر ۳۰ میلیون بچه ماهی در رودخانه‌های شمال , بچه ماهی , رودخانه‌های شمال , تامین ذخایر دریای خزر , شیلات ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد