کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

کمبود آب مشکل اصلی باغ‌های پسته در ایران

رئیس مؤسسه تحقیقات پسته کشور  با اعلام این مطلب گفت: باغ‌های پسته امسال زمستان مناسبی را پشت سر گذاشتند و برای جلوگیری از سرمای احتمالی بهاره با همکاری سازمان حفظ نباتات کشور دستگاه‌های مولد مه و باد، چاهک معکوس و سایر دستگاه‌هایی که بتواند از سرمازدگی درختان پسته جلوگیری کند، در حال توزیع است.

دکتر امیرحسین محمدی افزود: باغداران نیز باید توصیه‌هایی را که به‌صورت مرتب از سایت این مؤسسه اطلاع‌رسانی می‌شود، پیگیری کرده و به آنها عمل کنند.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی باغ‌های پسته بارندگی است که امسال نیز در برخی از استان‌های پسته‌خیز کشور، میزان بارندگی مطلوب نبوده است.

محمدی ادامه داد: کمبود بارندگی تأثیر منفی بر منابع آب‌های زیرزمینی می‌گذارد که بدین ترتیب دچار مشکلاتی برای آینده خواهد شد.

وی تصریح کرد: بارندگی‌های فصل بهار اگر در فصل گرده‌افشانی درختان پسته نباشد، می‌تواند تا اندازه‌ای جبران کمبود آب را داشته باشد.

 بارندگی در فصل گرده‌افشانی، راندمان تولید را کاهش می‌دهد

این مقام مسئول یادآور شد: اگر بارندگی در فصل گرده‌افشانی درختان پسته اتفاق بیفتد، باعث می‌شود که میزان راندمان تولید کاهش یابد.

محمدی تأکید کرد: با توجه به آنکه ارقام مختلف پست در زمان‌های مختلفی گرده‌افشانی می‌کنند، ممکن است در برخی از آنها شاهد افت تولید باشیم.

وی اظهار داشت: اصلاح باغ‌های پسته موجب می‌شود که از درختان نر و ماده‌ای استفاده شود که زمان گرده‌افشانی آنها به‌موقع و همزمان انجام شود تا بدین ترتیب شاهد بروز مشکل نباشیم.

محمدی همچنین گفت: باغداران باید مراقب باشند که ردیابی باغ‌های پسته به‌صورت مرتب انجام شود و به توصیه‌های محققان، کارشناسان گیاهپزشکی ناظر در باغ‌ها توجه کنند تا ضرری متوجه محصولشان نشود.

وی در پایان افزود: باید مراقب حمله آفات و بیماری‌ها نیز در باغ‌های پسته بود و برای این منظور مدت دو سالی است که طرح ردیابی توسط این مؤسسه و با همکاری کارشناسان گیاهپزشکی و ناظران در حال اجرا است./

منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی:
برچسب ها : باغ پسته , پسته , مشکل اصلی باغ پسته ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد