کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 08 خرداد 1403
کشاورزی روز

فائو: 14 ميليون تن گندم امسال در ايران توليد مي شود

فائو توليد غلات ايران در سال زراعي گذشته را 20.7 ميليون تن اعلام و پيش بيني كرد توليد گندم ايران در سال زراعي جاري بدون تغيير نسبت به سال قبل از آن به 14 ميليون تن برسد.

سازمان جهاني خواروبار و كشاورزي سازمان ملل(فائو) در نخستين گزارش خود در سال ۲۰۱۲ از سلسله گزارش هاي موسوم به «دورنماي محصولات و وضعيت غذايي» توليد جهاني گندم طي اين سال  را 690 ميليون تن پيش بيني كرد.

 بر اين اساس توليد گندم جهان در اين سال نسبت به سال ۲۰۱۱ حدود ۱۰ ميليون تن كاهش خواهد يافت. فائو در ادامه گزارش خود توليد گندم ايران در سال زراعي جاري را نيز 14 ميليون تن پيش بيني كرده است كه نسبت به سال قبل افزايش يا كاهشي نخواهد داشت. اين سازمان توليد گندم ايران در سال زراعي گذشته را نيز ۱۴ ميليون تن اعلام كرده كه نسبت به سال قبل از آن يك ميليون تن كاهش داشته است.

ايران دراين سال دوازدهمين توليد كننده بزرگ گندم در جهان شناخته شده است.

اتحاديه اروپا با 138 ميليون تن در رتبه نخست از اين نظر قرار گرفته و چين با 117.9 ميليون تن و هند با 86.9 ميليون تن به ترتيب در رتبه هاي دوم و سوم قرار گرفته اند.

آمريكا، روسيه ، استراليا، كانادا، پاكستان، تركيه و اوكراين نيز رتبه هاي چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده اند. قزاقستان با توليد 22.5 ميليون تني يك پله بالاتر از ايران و آرژانتين با 13.4 ميليون تن يك پله پايين تر از ايران قرار گرفته اند. بر اساس اين گزارش كل توليد غلات ايران در سال زراعي گذشته نيز به 20.7 ميليون تن رسيده كه نسبت به سال قبل از آن 5.1 درصد كاهش داشته است.

توليد غلات ايران در سال 2010 بالغ بر 21.8 ميليون تن اعلام شده بود. توليد برنج ايران از 2.3 ميليون تن در سال ۲۰۱۰ به 2.4 ميليون تن در سال 2011 افزايش يافته اما توليد ساير غلات به غير از گندم از 4.5 ميليون تن به 4.3 ميليون تن كاهش يافته است.

منبع : http://www.maj.ir

دسته بندی:
برچسب ها : تولید گندم , تولید غلات , گندم , غلات ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد