کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 08 خرداد 1403
کشاورزی روز

تا انقراض میش مرغ کمتر از ۵۰ فرد گونه پرنده‌ای در کشور فرصت باقی مانده

مدیرعامل انجمن پرنده‌شناسی طرلان با اشاره به اینکه در حال حاضر کمتر از ۵۰ فرد گونه پرنده‌ای میش مرغ در کشور باقی مانده است، گفت: حفاظت از این پرنده کار دشواری نیست و با سختگیرانه‌تر کردن قوانین می‌توانیم جلوی انقراض این گونه را در کشور بگیریم.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست ، علیرضا هاشمی با بیان اینکه میش‌مرغ سنگین وزن‌ترین پرنده قادر به پرواز کشور است، اظهار کرد: در بسیاری از کشورهای دیگر با روش تکثیر در اسارت تعداد این گونه را افزایش داده و جلوی انقراض آن را گرفته‌اند ولی متاسفانه در کشور ما میش‌مرغ وضعیت مناسبی ندارد و تنها تعداد اندکی از آن در زیستگاه بوکان وجود دارد.

 وی در ادامه تصریح کرد: علت اصلیزز ما تعارض داشتن فعالیت‌های انسانی و کشاورزی با زیستگاه این پرونده و  شکار غیرمجاز آن است.  سازمان حفاظت محیط زیست نیز برنامه‌ عمل ملی برای حفاظت از این گونه تهیه کرده است ولی متاسفانه این پرنده در حال حاضر وضعیت خوبی در کشور ما ندارد. از آنجایی که زیستگاه‌های میش‌مرغ در کشور ما مزارع هستند گاهی اوقات موقع برداشت محصول جوجه این پرندگان در دستگاه درو محصولات کشاورزی می‌ماند و از بین می‌روند.

هاشمی با اشاره به اینکه جامعه جهانی برای حفاظت از این پرنده برنامه‌هایی دارد و برای بقای نسل آن تلاش می‌کند، گفت: در حال حاضر مسئولان کشور ما نیز به حفاظت از میش‌مرغ توجه کرده‌اند ولی کاش زودتر پی می‌بردیم که با اقدامات نابخردانه چه بلایی بر سر این گونه می‌آوریم.

مدیرعامل انجمن پرنده‌شناسی طرلان با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد که هنوز یک عزم ملی برای حفاظت از این پرنده به وجود آمده باشد،اظهارکرد: در حال حاضر به کشاورزان درباره میش‌مرغ توضیح داده و از آنان خواسته می‌شود که ملاحظات زیست‌محیطی را رعایت کنند. امیدوارم برنامه‌ای که برای حفاظت اینگونه تهیه شده است هرچه زوتر اجرایی شود.

هاشمی در پایان گفت: در کشور ما تاکنون مشاهده نشده است که برای حفاظت گونه‌های پرنده یک برنامه عمل مناسب پیاده شود چرا که ما در اجرایی کردن برنامه‌های حفاظتی دچار مشکل هستیم. میش مرغ گونه‌ای است که با امن کردن زیستگاه‌ها، افزایش فرهنگ عمومی و اجرای درست قوانین می‌توانیم از آن حفاظت کنیم.

دسته بندی:
برچسب ها : میش مرغ , کاهش جمعیت میش‌مرغ در کشور , حفاظت از میش‌مرغ , میش‌مرغ سنگین وزن‌ترین پرنده قادر به پرواز کشور ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد