کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 13 آذر 1402
کشاورزی روز

پایان طرح ملی مراقبت فعال بیماری وی اچ اس ماهیان قزل آلا در کهگیلویه وبویراحمد

دکتر سیده صفورا بزرگواری ، با اشاره به وجود 189 مزرعه فعال پرورش قزل آلا در استان کهگیلویه وبویراحمد عنوان کرد: بیماری VHS که به سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی ماهیان هم معروف است، عمدتا در ماهیان قزل آلا بروز می کند و اگرچه قابل انتقال به انسان نیست، اما باعث بروز تلفات سنگین در استخرهای پرورش آبزیان می گردد.
وی با اشاره به اجرای طرح ملی مراقبت فعال بیماری VHS ماهیان قزل آلا در استان، اضافه کرد: در فاز نخست این طرح، در مزارع آبزی پروری حدواسط شهرستانهای دنا و بویراحمد، با بررسی وضعیت سلامت عمومی ماهیان همچنین علائم مشکوک و تلفات احتمالی این مزارع، از استخرهای پرورشی نمونه گیری می شود تا آزمایش های تخصصی، انجام و تدابیر بهداشتی و قرنطینه ای لازم در موارد موردنیاز اعمال شود.
دکتر بزرگواری ادامه داد: در فاز دوم طرح کارشناسان ادارات  دامپزشکی شهرستانها به تمام مزارع پرورشی فعال سردآبی شهرستان مراجعه نموده و ضمن نمونه گیری از استخرها و تکمیل پرسشنامه های مربوط، جزئیات این عملیات پایش هم در سامانه اطلاعات جغرافیایی سازمان دامپزشکی کشور ثبت شد.
به گفته وی، در مرحله سوم که از تاریخ هفتم دیماه سالجاری آغاز گردید در قالب 3 اکیپ در سطح شهرستانهای بویراحمد و دنا بر اساس دستورالعمل ابلاغی سازمان از 54 مرکز تکثیر حدواسط و پرورش آبزیان بازدید و نمونه برداری بعمل آمد.
رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماریهای آبزیان دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد عمده راه انتقال این بیماری به استخرهای آبزی پروری را هم از طریق ابزار و وسایل آلوده، آب و غذا و جابه جایی بین مزارع، عنوان و  به آبزی پروران توصیه کرد: ضمن رعایت اصول و شرایط امنیت زیستی و توجه به دستورالعمل های سازمان دامپزشکی، از جابه جایی ماهیان بدون اخذ مجوز حمل و گواهی بهداشتی قرنطینه ای اداره های دامپزشکی خودداری کنند و بچه ماهی، تخم چشم زده و غذای ماهیان پرورشی خود را نیز فقط از مراکز مجاز تحت نظر سازمان دامپزشکی تهیه کنند.
وی افزود: آبزی پروران باید در اصلاح ساختار بهداشتی مزارع خود اهتمام جدی داشته باشند و هرگونه تلفات و موارد مشکوک در استخرهای خود را سریعاً به دامپزشکی اطلاع داده تا اقدام های بهداشتی و قرنطینه ای لازم انجام گیرد.
منبع : سایت سازمان دامپزشکی کشور

دسته بندی:
برچسب ها : دکتر سیده صفورا بزرگواری , پرورش قزل آلا در استان کهگیلویه وبویراحمد , ماهیان , قزل آلا , بیماری VHS , اجرای طرح ملی مراقبت فعال بیماری VHS ماهیان قزل آلا , سلامت عمومی ماهیان , دامپزشکی , مزارع پرورشی فعال سردآبی , سامانه اطلاعات جغرافیایی سازمان دامپزشکی کشور , پرورش آبزیان , اداره بهداشت و مبارزه با بیماریهای آبزیان دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد , غذای ماهیان پرورشی , سازمان دامپزشکی , آبزی پروران , اقدام های بهداشتی و قرنطینه ای ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد