کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

ایجاد 65 فروچاله در دشت قهاوند و کبودرآهنگ استان همدان

 

رئیس امور آب شهرستان همدان گفت: بر اثر برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی 65 فروچاله در دشت قهاوند و کبودراهنگ ایجاد شده است .

داوود شاهسوند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی چالش‌هایی را در این مناطق ایجاد کرده است.

شاهسوند گفت: احداث چاه‌های غیرمجاز نیز در ایجاد فروچاله‌ها در قهاوند و کبودرآهنگ موثر بوده است.

وی با تاکید بر بهینه کردن مصرف آب چاه‌ها، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تهیه کنتورهای هوشمند برای چاه ها بر عهده کشاورزان است.

شاهسوند با بیان اینکه برای حفظ منابع آب و تأمین آب شرب شهری در دشت همدان، بهار و جورقان سقف کف‌شکنی دشت دیده شده است، گفت: این عمل برای آنست که عمق چاه را بیش از میزان تعیین شده تخمین نزنند.

رئیس امور آب شهرستان همدان تأکید کرد: کشاورزان باید به سمت کشت گیاهان و محصولات کم مصرف بروند.

وی با اینکه در زمینه مصرف آب باید مدیریت جامعی وجود داشته باشد، تاکید کرد: باید راهکارهای اجرایی و عملی تعادل بخشی منابع و مصارف آب تعریف شود.

وی با بیان راهکارهای جلوگیری از برداشت بی‌رویه منابع آب زیرزمینی تاکید کرد: استفاده بهینه از آب چاه‌های مجاز در امور کشاورزی با به کارگیری روش‌های نوین آبیاری و استفاده از ارقام پرمحصول و مقاوم به خشکی از راهکارهای جلوگیری از برداشت بی‌رویه منابع آبی برای کشاورزان است.

منبع : http://www.mehrnews.com

دسته بندی:
برچسب ها : فروچاله , اثر برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی , ایجاد فروچاله , فروچاله‌ها در قهاوند و کبودرآهنگ , فروچاله‌ها , قهاوند , کبودرآهنگ , برداشت بی‌رویه منابع آب زیرزمینی , برداشت بی‌رویه منابع آبی , احداث چاه‌های غیرمجاز , همدان , 65 فروچاله در دشت قهاوند و کبودراهنگ ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد