کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 01 تیر 1403
کشاورزی روز

ورود 25 هزار تن نارنگی پیشرس مازندران به بازارهای مصرف میوه

ورود 25 هزار تن نارنگی پیشرس مازندران به بازارهای مصرف میوه ای باعث تعدیل قیمت برخی میوه ها از جمله میوه های هسته دار چون هلو و شلیل شده که از مدتها قبل فصل برداشتشان به اتمام رسیده است.

نارنگی به عنوان یکی از ارقام مرکبات چند روزی است که به صورت نوبرانه با پوستی سبزرنگ وارد بازارهای مازندران شده است.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایرنا، ورود نوبرانه نارنگی به بازارهای مازندران در اوج مسافرت های تابستانی نخستین گروه از میوه های پاییزی را در سبد مصرفی مسافران و شهروندان این استان قرار داده است.

قیمت هر کیلوگرم نارنگی نوبرانه در بازارهای این استان بین 30 تا 40هزار ریال است که این محصول از باغداران با 30 تا 40 درصد زیر قیمت از سوی میوه فروشی ها خریداری و به بازار عرضه می شود.

رئیس اتحادیه باغداران مازندران میزان تولید مرکبات را در سال جاری حدود 2.5 میلیون تن برآورد کرد و گفت که به دلیل تولید مازاد باید از حالا به فکر صادرات باشیم.

محمدرضا شعبانی افزود : اگر محصول مازاد ما به خارج از کشور صادر نشود، از لحاظ قیمتی با کاهش قیمت مواجه می شویم و باغداران ما متضرر می شوند.

وی قیمت فعلی نارنگی های پیشرس را در بازار نامناسب دانست و گفت که با این قیمت 30 تا 40 هزار ریالی نارنگی درهر کیلوگرم، باغداران ما متضرر می شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که نارنگی نوبرانه موجود در بازار مربوط به نوعی از نارنگی به نام انشو ژاپنی است که زمان رسیدن آن در شهریورماه است.

دکتر محسن اعرابی افزود : مصرف نارنگی پیشرس که هم اکنون در بازار موجود است از لحاظ بهداشتی مشکلی ندارد.

مازندران پنج هزار هکتار باغ نارنگی پیشرس دارد که از این باغها افزون بر 25 هزار تن نارنگی برداشت می شود.

در مازندران 110 هزار هکتار از اراضی باغی به مرکبات اختصاص دارد که سالانه ازاین باغها افزون بر 2.5 میلیون تن مرکبات برداشت می شود و این استان به تنهایی بیش از 60 درصد نیاز کشور را تامین می کند.

طبق آمارحدود 25 هزارهکتار از باغ های مرکبات مازندران باغ انواع نارنگی است .

دسته بندی:
برچسب ها : نارنگی پیشرس مازندران , تعدیل قیمت برخی میوه ها , نارنگی , میوه های پاییزی , نارنگی نوبرانه , قیمت هر کیلوگرم نارنگی نوبرانه , اتحادیه باغداران مازندران , باغداران , مصرف نارنگی پیشرس , مازندران , حدود 25 هزارهکتار از باغ های مرکبات مازندران باغ انواع نارنگی است , باغ های مرکبات مازندران ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد