کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

درسال آینده ، 11 رقم جدید پنبه زودرس و هیبرید ، جایگزین ارقام قدیمی می شوند

برای کاهش مصرف آب، افزایش برداشت مکانیزه با کاهش دوره رشد، ارقام زودرس و هیبرید جایگزین ارقام قدیمی پنبه از سال آینده می‌شود.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایانا ، مجری طرح پنبه و گیاهان صنعتی معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این خبر گفت: در راستای توسعه کشت پنبه در کشور، ارقام جدید زودرس و هیبرید عملکردهای مناسبی در زمین‌های زراعی رقم زدند.

ابراهیم هزارجریبی افزود: ارقام جدید زودرس در مرحله تکثیر بذر قرار دارد و تا شهریورماه سال جاری برداشت شد.

وی خاطرنشان کرد: ارقام زودرس با دوره رشد یک تا دو ماهه ضمن کاهش مصرف آب، باعث می‌شود که امکان کشت مجدد سایر محصولات فراهم و برای کاهش هزینه‌ها، برداشت مکانیزه امکان‌پذیر شود.

هزارجریبی ادامه داد: ارقام هیبرید نیز با کاهش مصرف بذر در هکتار، برای کشت نشائی مناسب بوده و امکان کشت مخلوط به‌ویژه صیفی‌جات با پنبه را فراهم می‌آورد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۱ رقم نامگذاری‌شده داریم که در مرحله تکثیر بذر است.

هزارجریبی یادآور شد: با توجه به سال‌های خشک پیش رو، ناگزیر هستیم که رقم‌های زودرس‌تر را جایگزین ارقام دیررس کنیم.

مجری طرح پنبه و گیاهان صنعتی معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: برای آنکه کشت دوم بعد از گندم و کلزا امکان‌پذیر شود، رقم‌های جدید با دوره رشد کوتاه‌تر، از سال‌های آینده گسترش خواهد یافت.

وی اظهار داشت: در استان گلستان در کشت دوم می‌توان به جای شالی از ارقام زودرس پنبه بهره برد تا پنبه به روزهای طلایی دهه ۷۰ برگردد.

هزارجریبی درباره وضعیت تولید پنبه در کشور گفت: سطح کشت پنبه حدود ۷۰ هزار هکتار است و پیش‌بینی می‌شود میزان تولید به ۱۶۰ هزار تن برسد.

وی همچنین افزود: پنبه مشمول قیمت تضمینی است که قیمتی معادل ۲۹ هزار و ۳۲۵ ریال برای آن تعیین شده است، اما به‌دلیل کشش مناسب بازار و خرید توسط کارخانه‌های پنبه‌پاک‌کنی و بخش خصوصی هنوز دولت به مقوله خرید تضمینی وارد نشده است.

هزارجریبی خاطرنشان کرد: کیفیت نخ تولیدشده از پنبه تولید داخل، در حال حاضر مناسب ارزیابی می‌شود و با گسترش سطح کشت پیش‌بینی می‌شود بخش اعظمی از نیاز صنایع با تولید داخل محقق شود.

وی ادامه داد: تکثیر بذر رو به گسترش است و در برخی از مناطق به زیر کشت رفته است.

مجری طرح پنبه و گیاهان صنعتی معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی از برداشت محصول پنبه در مناطق شمالی و معتدل خبر داد و تصریح کرد: امسال در ۱۸ استان کشور پنبه کشت شده است و عمده تولید در استان‌های خراسان رضوی، فارس و گلستان انجام می‌شود.

هزارجریبی یادآور شد: در برنامه داریم که توسعه سطح کشت پنبه را در استان گلستان داشته باشیم تا به روزهای طلایی این محصول همچون دهه ۷۰ نزدیک شویم؛ به‌گونه‌ای که امسال با افزایش ۱۰ درصدی سطح کشت روبه‌رو بودیم.

وی تأکید کرد: در سال گذشته سطح کشت طلای سفید در گلستان ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار بود که امسال به ۱۰ هزار و ۵۰۰ هکتار ارتقا یافت و در سال‌های آینده برنامه افزایش را در دستور کار داریم.

هزارجریبی در پایان اظهار داشت: گسترش کشت پنبه با جایگزینی ارقام زودرس و هیبرید برای کاهش مصرف آب، افزایش تولید، توسعه برداشت مکانیزه و جایزگینی پنبه در کشت دوم از اولویت‌های این معاونت در سال‌های آینده است.

دسته بندی: تازه ها,کشاورزی,
برچسب ها : 11 رقم جدید پنبه زودرس و هیبرید , 11 رقم جدید پنبه , پنبه زودرس و هیبرید , رقم جدید پنبه , پنبه , گسترش کشت پنبه با جایگزینی ارقام زودرس و هیبرید , گسترش کشت پنبه , کشت پنبه , طرح پنبه و گیاهان صنعتی معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد