کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

رونمایی از 18 رقم زراعی و باغی در دومین جشنواره معرفی ارقام زراعی و باغی

  همزمان با ولادت با سعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (ع)، با حضور مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی دومین جشنواره ارقام زراعی و باغی در تاریخ 3 مردادماه سال جاری، در سالن گردهمایی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج برگزار شد.
به گزارش کشاورزی روز به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ، در این مراسم با حضور سیدحمید طهائی استاندار استان البرز، مهندس کولیوند نماینده مجلس شورای اسلامی شهر کرج، ، دکتر کلانتری دبیر خانه کشاورز، دکتر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر نجفیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، روسای سازمان های جهاد کشاورزی، روسای بخش های اصلاح بذر، استادان دانشگاه ها از 18 رقم زراعی و باغی کشور که حاصل تلاش محققان موسسه های تحقیقاتی و بخش خصوصی در سال 95 است، رونمایی شد و همچنین از محققان مسئول این ارقام گیاهی، تقدیر به عمل آمد.
مهندس حجتی وزیرجهاد کشاورزی در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: شعار ما در بحث اقتصاد مقاومتی و بحث هاي مدیریتی به خصوص در بخش کشاورزي، افزایش بهره وري بوده و  دسترسی به این گنج بی پایان بدون شناخت ظرفیت هاي ارزشمند طبیعی غیر ممکن می باشد. وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: براي اینکه بتوانیم بهره وري مناسب را از ظرفیت هاي موجود در کشور داشته باشیم، باید  از تجریبات دیگر کشورها استفاده کنیم. وي با بیان این مطلب که بذور همچون گنج هاي نهفته اي هستند که خداوند در قالب ارقام مختلف در اختیار ما قرار داده است، اظهار داشت: باید شکرگزار نعمت های الهی باشیم که مواهب ارزشمندی را از وجوه مختلف در اختیار ما  گذارده ولی متاسفانه ما از کنار آنها بدون آنکه توجه کافی داشته باشیم به سادگی می گذریم. وي با تشریح این موضوع که گستردگی کارها باعث شده  بخش دولتی نتواند تمامی کارهای بخش کشاورزی را به تنهایی انجام دهد و باید  از همکاری بخش خصوصی و سرمایه آن ها بهره ببریم بیان داشت: موسسه های تحقیقاتی باید با ایجاد ارتباط بین بخش دولتی و بخش خصوصی تکمیل  زنجیره تولید را به عهده گیرند تا نیاز کشور تامین و در سطح بین المللی قادر به رقابت باشیم وی درادامه بیانات خود یاد آورشد: سرمایه گذاري هاي بزرگی در بخش کشاورزي در دنیا انجام می شود و محصولاتشان با هم رقابت می کند، مثل بحث سبزي و صیفی که در دنیا رقابت زیادی وجود دارد بنابراین ما باید از آخرین دستاوردهای علمی  و ظرفیت های موجود در زمینه محدودیت آب، زیست محیطی و افزایش تقاضا استفاده کنیم. وزیرجهاد کشاورزی خاطرنشان ساخت: ما موظف هستیم مشکلات را برطرف کنیم، اما باید باور کنیم امکانات، ظرفیت ها و قابلیت هاي زیادي در اختیار ما است که به صورت کافی از آن استفاده نمی کنیم. مهندس حجتی افزود: در داخل دولت نیز موسسات و نیروي انسانی عظیمی در اختیار ما است؛ سرمایه هاي انسانی و مالی که می توانیم آنها را در اختیار بگیریم.
دکتر گودرز نجفیان رئیس موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر و دبیر جشنواره نیز در این مراسم طی سخنانی با اشاره به دستیابی به 28 رقم زراعی و باغی در سال گذشته بیان داشت: از بین دستاوردهای سال 95 تعداد 23 رقم مربوط به موسسه های دولتی و 5 رقم مربوط به بخش خصوصی می باشد و امروز تعداد 18 رقم از این تعداد برای اولین بار توسط وزیرمحترم کشاورزی رونمایی خواهد شد. وی با اشاره به رویدادهای مثبت سالهای اخیر بیان کرد: بحث خصوصی سازی براساس سیاست های دولت و مجوز وزیر جهاد کشاورزی با واگذاری بذور به بخش خصوصی در محصولات مختلفی چون حبوبات، دانه های روغنی انجام پذیرفته و امیدواریم این روند بخصوص در بذرغلات ادامه یابد. دکتر نجفیان با تاکید بر اینکه دخالت دولت در بازار کمتر و فعالیت های او بیشتر نظارتی خواهد بود، کار اصلاح بذر را فعالیتی زمان بر توصیف کرد که توسط بخش خصوصی انجام می شود. وی بیان داشت: خوشبختانه توسعه ارقام در عرصه ها قابل مشاهده است  و ترکیب جدیدی از ارقام متنوع بوجود آمده است. وی تصریح نمود: در موسسه های تحقیقاتی همدلی خوبی برای کارها ایجاد و کمیته معرفی رقم حجم کار خود را افزایش داده است رئیس موسسه اصلاح بذر تاکید داشت تلاش های زیادی برای رفع خلاء ها انجام می گیرد و سعی شده سیاست افزایش بهره وری با رویکرد حفاظت آب و خاک و سیاست وزارتخانه برای استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی انجام پذیرد.
سپس با حضور وزیرجهاد کشاورزی از 18 تن از محققان رقم های تحقیقاتی جدید زراعی و باغی تقدیر و به رسم یادبود لوح تقدیر به آنان اهداء شد.
محققان این رقم های زراعی و باغی به اسامی :
 آقایان عبدالامیر راهنما و غلامرضا عبادوز محصول یونجه رقم "امید" ،
بهرام علیزاده محصول کلزا رقم "نیما"،
ابراهیم هزار جریبی محصول سویا رقم"امین"،
غلامحسین عرب محصول سویا رقم "تپور" ،
مهدی غفاری محصول آفتابگردان رقم "شمس"،
امیرحسن امیدی محصول گلرنگ رقم "پرنیان"،  
حمیدرضا بابائی محصول سویا رقم "صبا"،
محسن اسماعیل زاده مقدم محصول گندم رقم "خلیل"،
منوچهر خدا رحمی محصول گندم رقم "احسان"،
حمید نیک خواه محصول جو رقم "ارمغان"،
حبیب ا.. قزوینی محصول جو رقم اکسین،
داود حسن پناه محصول سیب زمینی رقم جاوید،
حمیدرضا دری محصول لوبیا قرمز رقم "یاقوت"،
پرویز صالحی محصول لوبیا چیتی رقم "صالح"
مورد تقدیرواقع شدند و هدایای خود را دریافت کردند.
همچنین از موسسه تحقیقات کشاورزی دیم
آقایان مظفر روستائی محصول گندم رقم "صدرا"
و عادل جهانگیری محصول نخود رقم "منصور"

و از موسسه تحقیقات علوم باغبانی
آقای علی اصغر زینانلو محصول زیتون رقم "امین"

و از شرکت کشت توسعه دانه های روغنی
آقای علی زمان میرآبادی محصول کلزا رقم "زمان"
و از شرکت کشت و توسعه دانه های روغنی
خانم مهتاب صمدی گرجی محصول کلزا رقم "مهتاب"
و از شرکت کشاورزی برکت جوین
آقایان مجید عنابستانی محصول ذرت رقم "برکت 3"
و  محمدحسینی محصول ذرت رقم "BK74"
و از شرکت آرین پوشه پارس
آقای ابراهیم نجفی محصول ذرت.
مورد تقدیر قرارگرفتند
لازم به ذکر است حاضران در این مراسم از غرفه های نمایشگاه ارقام زراعی و باغی بازدید بعمل آوردند

دسته بندی: تازه ها,کشاورزی,
برچسب ها : رونمایی 18 رقم زراعی و باغی , جشنواره معرفی ارقام زراعی و باغی , ارقام زراعی و باغی , مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی , نمایشگاه ارقام زراعی و باغی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد