کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 01 تیر 1403
کشاورزی روز

پرداخت 66 درصدی مطالبات چايکاران

رئيس سازمان چاي كشور گفت: تا كنون 66 درصد مطالبات چايکاران پرداخت شده است.
به گزارش کشاورزی روز به نقل از خبرگزاری آريا، محمد ولي روزبهان بيان کرد: از ابتداي فصل برداشت تاکنون بالغ بر 82 هزار تن برگ سبز چاي از چايکاران به ارزشي بيش از 164 ميليارد تومان خريداري شده که تاکنون با پرداخت بيش از 21 ميليارد توماني اخير، 107 ميليارد تومان از مطالبات چايکاران معادل 66 درصد را پرداخت کرده‌ايم.
وي با بيان اينکه ميزان توليد برگ سبز چاي و چاي خشک در سال جاري به اندازه سال گذشته خواهد بود، افزود: درآمد چايکاران طي سال‌هاي گذشته نسبت به قبل افزايش چشمگيري و قابل ملاحظه اي داشته است. به گونه اي که در سال 91 درآمد حاصل از توليد و برداشت چاي 45 ميليارد تومان بود که اين مبلغ در ازاي هر هکتار باغ چاي به حدود 5/2 ميليون تومان مي‌رسيد و در سال پاياني دولت گذشته اين درآمد به 70 ميليارد تومان رسيد حال آنکه درآمد چايکاران سال گذشته با رشد 230 درصدي به 234 ميليارد تومان رسيد.
رئيس سازمان با بيان اينکه 850 درصد سرمايه‌گذاري در صنعت چاي طي سال‌هاي 92 تا 95 افزايش يافته است، ادامه داد: برگ سبز چاي توليد شده در سال جاري از نظر کيفي وضعيت خوبي داشته به گونه اي که 55 درصد آن درجه 2 و 45 درصد درجه يک بوده است.
وي ادامه داد: از نظر پرداخت مطالبات نيز وضعيت نسبتا مناسبي وجود دارد چرا که بالغ بر 50 درصد بهاي برگ سبز چاي به چين بهاره اين محصول برمي‌گردد که در ارديبهشت ماه رخ مي دهد. در اين راستا با حمايت دولت و همکاري و مشارکت کارخانه‌هاي فرآوري چاي، مي‌توان گفت که اکثر کشاورزان مطالباتشان را تا تيرماه دريافت کرده‌اند و در ادامه نيز با تامين اعتبار آن مابقي اين مطالبات به زودي پرداخت مي‌شود.
روزبهان همچنين در خصوص وضعيت تسهيلات و مکانيزاسيون در صنعت چاي اظهار کرد: در سال گذشته بالغ بر 31 ميليارد تومان تسهيلات به چايکاران پرداخت شد که 50 درصد بيش از سال قبل از آن بود و اين ميزان پرداخت تاکنون سابقه نداشته است. در سال جاري نيز تسهيلات مورد نياز چايکاران و کارخانه‌هاي فرآوري از پاييز آغاز مي‌شود که درصدديم ميزان و چگونگي پرداخت آن را نسبت به سال گذشته بهبود دهيم. در حالي که در سال 92 هيچ تسهيلاتي به چايکاران پرداخت نشده است.

دسته بندی:
برچسب ها : مطالبات چايکاران , صنعت چای , چای , تا كنون 66 درصد مطالبات چايکاران پرداخت شده است ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد