کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

باغباني در فضا با گلخانه روباتيك

دانشجويان دانشگاه كلورادو سيستم گلخانه‌‌يي آئروپونيكي را طراحي كرده‌اند كه مي‌تواند براي تأمين غذاي تازه و اكسيژن مورد نياز فضانوردان در سفرهاي دور دست مورد استفاده قرار گيرد.

ناسا به منظور تسهيل سفرهاي فضايي آتي و استفاده از طرح‌هاي دانشگاهي، رقابتي تحت عنوان X-Hab‌ را ترتيب داده است و هر ساله تيم هاي دانشجويي، طرح هاي مفهومي خود را در اين حوزه ارائه مي كنند.

بيشتر طرح هاي ارائه شده شامل زيستگاه هاي فضايي افقي يا عمودي هستند كه مي‌توانند با شرايط سخت محيط مريخ يا ماه سازگار باشند. در ميان طرح هاي ارائه شده در رقابت سال جاري، طرح باغ رباتيك يا سيستم گلخانه‌يي آئروپونيك (هواكشت) از سوي تيم دانشگاه كلرداو ارائه شده است.

باغ رباتيك محيط گلخانه‌‌يي هوشمندي است كه امكان كشت، پرورش و توليد گونه‌هاي مختلف گياهان را براي تأمين غذاي مورد نياز فضانوردان فراهم كرده و مي‌تواند علاوه بر تصفيه آب، اكسيژن محيط را نيز توليد كند.

اين گلخانه همچنين مي‌تواند مشكلات روحي ناشي از سفرهاي طولاني و سخت به مريخ و سيارك‌هاي دور دست را با مشغول كردن فضانوردان به كشت و مراقبت از گياهان به حداقل برساند.

سيستم گلخانه آئروپونيك به دو صورت دستي و خودكار طراحي مي شود و امكان كاشت بذر، بررسي وضعيت رشد گياه، برداشت دستي محصول و فرآيند بازيافت در نظر گرفته شده است.

اين طرح با تكميل نهايي، تابستان سال آينده در اختيار ناسا قرار داده مي شود تا در صورت كارآيي مناسب در سفرهاي فضايي مورد استفاده قرار گيرد.

منبع :http://isna.ir/

دسته بندی: تازه ها,کشاورزی,
برچسب ها : باغباني در فضا , گلخانه روباتيك , باغباني , Hab‌ , گلخانه‌يي آئروپونيك ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد