کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

چشم‌انداز کشت کشاورزی گلخانه‌ای

با افزایش جمعیت شهرنشین و در مقابل کاهش روستانشینان، در حالی روزبه‌روز نیازهای غذایی افزایش می‌یابد که با کاهش زمین‌های زراعی رو به‌رو هستیم، به‌گونه‌ای که شاید بشود گفت کشت محصولات به‌صورت عادی و سنتی صرفه اقتصادی ندارد و نمی‌تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد و باید به‌دنبال راه‌های جدید تولید محصولات کشاورزی باشیم.

توسعه اراضی کشاورزی، بهره‌برداری بی‌رویه از منابع زیرزمینی، استفاده از روش‌های سنتی آبیاری،‌ عدم آشنایی کشاورزان به روش‌های نوین آبیاری و... ازجمله مواردی است که باعث شده کشاورزی کشور نتواند به تمامی اهداف مورد انتظار دست یابد. با توجه به کمبود آب، یکی از سیاست‌های اصلی دولت یازدهم در بخش کشاورزی انتقال کشت از فضای باز به فضای گلخانه‌ای است.

خاک و آب دو منبع حیاتی برای کشت و پرورش گیاهان هستند که امروزه با توجه به محدودیت منابع آبی و پایین آمدن کیفیت خاک، تولید و فراهم آوردن غذا برای جهان گرسنه مستلزم استفاده از روش‌های جایگزین تولید و پرورش گیاه است که یکی از روش‌های جایگزین جهت تحقق این امر، استفاده از کشت‌های گلخانه‌ای و تولید گیاهان به روش هیدروپونیک است.

هنگامی که استفاده از روش آب کشت و تولید محصولات کشاورزی بدون استفاده از خاک مطرح می‌شود، این پرسش ظاهراً بسیار ساده پیش می‌آید که وقتی میلیون‌ها هکتار زمین مزروعی وجود دارد که قسمتی هم بدون استفاده مانده، وقتی خاک به‌عنوان منبع مواد غذایی گیاهان و محیط طبیعی رشد آنها به بشر ارزانی شده، چرا به جای استفاده از آن دنبال روش تولید بدون استفاده از خاک برویم؟

پاسخ این پرسش در مواردی که جامعه مصرف‌کننده مثلاً، سبزیجات تازه به دلایل صنعتی، تجاری، نظامی و غیره در منطقه‌ای بدون خاک مزروعی مستقر شده یا دسترسی به آب ارزان‌قیمت نداشته و مسائل حمل و غیره مطرح باشد در نتیجه تولید با این روش گلخانه‌ای آسان‌تر است. به همین دلایل سال‌ها است که محققان و کشاورزان به‌منظور افزایش کمیت وکیفیت محصولات کشاورزی در تقابل با شرایط نامساعد رشد گیاهان تلاش می‌کنند.

کشت گلخانه‌ای یکی از روش‌هایی است که در جهت کنترل عوامل طبیعی و افزایش بهره‌وری در تولید به‌کار گرفته می‌شود و به‌دنبال آن کشت بدون خاک یا هیدروپونیک ازجمله روش‌هایی است که در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری یافته است؛ صرفه‌جویی در زمان کشت، نیاز به نیروی کار کمتر، بازده تولید بیشتر محصول، رشد سریع‌تر گیاه، مزه بهتر محصولات و ارزش غذایی بالای محصولات تولیدی در کشت هیدروپونیک را می‌توانیم از مهم‌ترین مزایای کشت هیدروپونیک قلمداد کنیم.

امروزه محصولات متفاوتی در گلخانه‌ها برای تأمین نیازهای غذایی مردم خارج از فصل برداشت و در فضای باز تولید می‌شود؛ خیار، گوجه، فلفل دلمه‌ای، توت‌فرنگی و انواع سبزیجات و صیفی‌جات ازجمله محصولاتی است که کشت گلخانه‌ای آن طرفداران زیادی دارد. تولید و عرضه محصولات گلخانه‌ای فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران فراهم آورده تا هم از سود اقتصادی مناسبی بهره‌مند شوند و هم گام مؤثری در جهت تولید و اشتغال در این سرزمین بردارند.

به‌طور کلی در آینده‌ای نه‌چندان دور، سیستم کشت بدون خاک برای رفع نیازمندی‌های کشور بسیار مستعد بوده و تنها محدودیت‌های آن، کمبود سرمایه، قوانین مربوطه و خلاقیت انسانی است. از این رو، ایراد عمده هیدروپونیک، نیاز به سرمایه اولیه بالا برای استقرار سیستم است؛ به‌ویژه اگر سیستم کاملاً اتوماتیک و خودکار باشد، لذا باید تحقیق جهت یافتن مواد و سیستم‌‌های ارزان‌تر صورت پذیرد. به‌نظر می‌رسد که تکنولوژی هیدروپونیک در آینده از چشم‌اندازهای زیر برخوردار باشد:

۱- پیشرفت تکنولوژی‌های ساده در آن

۲- استفاده و گستردگی آن در کشورهای جهان سوم

۳- کاهش هزینه‌های نصب و راه‌اندازی آن

در سراسر دنیا بسته به موقعیت جغرافیایی و نیازهای منطقه و سیاست‌های کشاورزی محصولات مختلفی در گلخانه‌ها کشت و بر حسب برنامه‌ریزی‌ها، مورد استفاده داخلی قرار گرفته یا صادر می‌شوند. دامنه تولید محصولات گلخانه‌ای وسیع است؛ از انواع گل‌های شاخه‌بریده گرفته تا کاهو و سبزی و توت‌فرنگی و هندوانه. در ایران البته کمتر سبزیجات و صیفی‌هایی مانند هندوانه و طالبی یا کدو در گلخانه‌ها کشت می‌شود. به‌نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل احداث گلخانه سودآوری آن باشد، پس مهم‌ترین عاملی که محصول مورد کشت را تعیین می‌کند صرف نظر از شرایط اقلیمی، میزان سود آوری آن محصول برای گلخانه‌دار است. کشت‌وکار گلخانه‌ای یکی از مهم‌ترین کسب‌‌وکارهای دنیای امروز است که موازی با اهداف جهانی انرژی پیش می‌رود و سعی در به حداقل رساندن مصارف آن دارد. ضمن این که تولیدات گلخانه‌ای نسبت به کشاورزی سنتی بازده بالاتری نیز دارند و به همین دلیل تقاضای بازار جهانی برای آنها بیشتر است، به‌طوری‌که پیش‌بینی می‌شود این صنعت در سال‌های آینده رشد چشمگیری پیدا کند. طبق آمارهای منتشرشده، تجارت گلخانه‌ای تا سال ۲۰۲۰ با نرخ رشد سالانه ۸,۸ درصد به ارزشی برابر با ۲۹. ۶۴ میلیارد دلار می‌‌رسد.

در این میان، به‌ویژه سیستم‌های گرمایشی و گلخانه‌های شیشه‌ای بزرگ‌ترین سهم را در این بازار طی سال‌های اخیر داشته‌اند. همچنین در سال ۲۰۱۵ میوه‌ها و سبزیجات گلخانه‌ای حداکثر سهم بازار را به خود اختصاص داده بودند و انتظار می‌رود که در سال‌های آتی نیز بیشترین سهم در محصولات گلخانه‌ای از آنِ میوه و سبزی باشد.

نویسنده : سعیده‌سادات کرمانی‌پوربقائی

منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی: مقالات,گلخانه,
برچسب ها : توسعه اراضی کشاورزی , کشت و تولید محصولات کشاورزی , کشت گلخانه‌ای , کشت هیدروپونیک , تکنولوژی هیدروپونیک , گلخانه‌های شیشه‌ای , محصولات گلخانه‌ای , سبزیجات گلخانه‌ای , کشت کشاورزی گلخانه‌ای , گلخانه‌ای , کشاورزی , سعیده‌سادات کرمانی‌پوربقائی ,

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد