کشاورزی روز

( کشاورزی - محیط زیست - دامپروری - شیلات )
امروز سه شنبه 09 آذر 1400

توليد جهاني گندم در معرض تهديد خشكسالي


خشكي جهاني آب و هوا كه به معني خشك شدن محصول گندم در كانزاس، تهديد شدن صادرات روسيه و كندي كاشت در استراليا خواهد بود، يادآوري كننده به موقعي براي صندوق‌هاي سرمايه گذاري است كه هنوز فاصله زيادي با دوران مازاد اين غله وجود دارد.

قيمت‌هاي معاملات گندم شيكاگو در بزرگ‌ترين افزايش از سال 1996، هفته گذشته بيش از 17 درصد افزايش يافت و به بالاترين سطح در 9 ماه گذشته رسيد اما تا روز سه شنبه، شش روز خريد فروكش كرد زيرا وحشت ناشي از آب و هواي نامساعد جاي خود را به اين نظر معقولانه داد كه شرايط آنقدر هم وخيم نيست يا حداقل به وخامت سال 2010 كه تجارت جهاني گندم به دليل محدود شدن عرضه از سوي كشورهاي توليدكننده به ميزان چشمگيري كاهش يافته بود، نشده است. به دنبال پيش‌بيني‌ها در مورد بارندگي در مناطق اصلي توليدكننده گندم در روسيه، قيمت‌هاي گندم شيكاگو 2.6 درصد كاهش يافت.

پيش‌بيني‌هاي جديد براي بارندگي در روسيه و استراليا احتمالا به محدود كردن خسارت كمك مي‌كند. ذخاير جهاني بيش از 50 درصد بيشتر از سال 2007 هستند اما خطرات جديدي ظاهر مي‌شوند. اداره هواشناسي استراليا نسبت به بازگشت احتمالي پديده جوي ال نينو در پايان سال جاري در اين كشور كه صادراتش حدود يك ششم از مبادلات جهاني گندم را تشكيل مي دهد، هشدار داده است.

آنچه در سال 2010 روي داد موجب حساسيت همگاني به اين موضوع شده است. وزارت كشاورزي آمريكا پيش بيني كرده است ذخاير جهاني گندم تابستان آينده كاهش يابد و به پايين‌ترين ميزان از سال 2009 برسد كه به اندازه تامين صد روز تقاضا باشد اما تامين جهاني بايد بيش از 50 ميليون تن كه تقريبا دو برابر صادرات آمريكا است، كاهش پيدا كند تا ذخاير را به سطح اندك مشابه در سال 2007 برساند كه در آن زمان افزايش قيمت و هشدار نسبت به تورم جهاني و امنيت غذايي را در پي داشت.

تحليلگران اظهار مي‌كنند وخامت اوضاع در سال جاري به ميزان زيادي به شرايط آب و هوايي در كشورهاي شوروي سابق بستگي دارد. هيچ شكي وجود ندارد كه آب و هواي خشك زيان آور از ميزان محصول پربار گندم امسال كم مي‌كند اما تا زماني كه محصول نيم كره شمالي در عرض چند هفته آينده برداشت نشود، دانستن اينكه اين خسارت تا چه اندازه بد بوده است و اينكه در هفته‌هاي آينده بدتر خواهد شد يا خير، دشوار خواهد بود.

كيفيت محصول گندم در كانزاس كه بزرگترين ايالت توليدكننده اين غله در آمريكاست، هفته گذشته بدترين كاهش هفتگي را در چهار سال و نيم گذشته داشت. برخي از توليدكنندگان آمريكايي مزارع ضعيف را براي يونجه اختصاص داده‌اند در حالي كه سايرين به بازده پايين‌تر پيش‌بيني شده به دليل كاهش سريع سطح رطوبت خاك در نبود بارندگي، رضايت داده اند.

با اين همه روسيه همچنان بزرگ‌ترين منبع نگراني است بويژه پس از گذراندن بدترين خشكسالي نيم قرن اخير خود در سال 2010 كه موجب كاهش محصول اين كشور به 41.5 ميليون تن شد. وزارت كشاورزي آمريكا پيش بيني مي‌كند اين كشور 20.5 ميليون تن در محصول سال جاري تا ژوئن 2012 صادر كند كه حدود 14 درصد از تجارت جهاني خواهد بود اما تحليلگران مي‌گويند اين ميزان ممكن است به دليل آب و هواي نامساعد و ذخاير داخلي اندك به ميزان يك سوم كاهش يابد.

دفتر موسسه پژوهشي كشاورزي فرانسوي اگريتل در كي‌يف پيش بيني كرده است كه محصول 2012 بين 50 تا 53 ميليون تن باشد كه كمتر از 52.6 ميليون تن سال گذشته و پايين‌تر از 56 ميليون تن مورد پيش بيني وزارت كشاورزي آمريكا خواهد بود. منطقه اصلي توليد گندم در اين كشور از سرماي زمستان آسيب ديده و اكنون با كمبود آب روبرو است.

پيش‌بيني مي‌شود محصول گندم زمستانه اوكراين در فصل جاري به دليل خشكسالي شديدي كه از اواخر تابستان سال گذشته آغاز شد و سرماي شديدي كه به دنبال آن در ژانويه و فوريه پيش آمد، كاهش داشته باشد.

محصول گندم قزاقستان حدود 18 ميليون تن در برابر 23 ميليون تن در سال 2011 پيش بيني شده است كه كل برداشت درياي سياه در سال جاري را به حدود 84 ميليون تن مي رساند كه 17 درصد كمتر از 101 ميليون تن در سال گذشته خواهد بود اما همچنان بالاتر از 68 ميليون تن برداشت شده در سال 2010 است.

در استراليا آب و هواي خشك مشكلي براي كشاورزان است كه اكنون در اواسط كاشت محصول گندم جديدشان هستند.

شركت تحليلگر اينفورما اكونوميكس پيش بيني كرده كه توليد جهاني گندم در سال جاري كه از اول آوريل آغاز شده است، به 679.41 ميليون تن مي رسد. موسسه پژوهشي ممفيس نيز پيش كرده كه توليد جهاني از 696.097 ميليون تن برآورد شده در سال گذشته به 679.65 ميليون تن كاهش مي يابد.

منبع : http://isna.ir

دسته بندی: خبر,کشاورزی,
برچسب ها : گندم , توليد جهاني گندم , محصول گندم ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد