کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

سود ۱۰۰ درصدی دلالان از فروش سیب زمینی

رییس انجمن ملی سیب‌زمینی گفت: بین قیمت تمام شده سیب‌زمینی و قیمت فروش در بازار مصرف اختلاف دو برابری وجود دارد که این امر ناشی از سود‌جویی دلالان است.

محمدرحیم نیازی اظهار کرد: هزینه تولید یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۸۰۰ تومان است و در صورتیکه این محصول در زمین کشاورزی کیلویی ۳۰۰ تا ۴۵۰ تومان فروخته می‌شود.

وی قیمت هر کیلوگرم سیب‌زمینی را در مراکز تره‌بار تهران ۶۰۰ تا ۸۰۰ تومان عنوان کرد و گفت: این اعداد حاکی از آن است که تولید‌کنندگان سیب‌زمینی متحمل ضرر و زیان می‌شوند.

نیازی در خصوص قیمت صادراتی سیب‌زمینی نیز اظهار کرد: قیمت صادراتی این محصول بسته به کشور و نوع سیب‌زمینی متفاوت است.

رییس انجمن ملی سیب‌زمینی در پاسخ به این سوال که آیا در سال گذشته با مازاد مصرف سیب‌زمینی روبرو بوده‌ایم، گفت: سال گذشته تولید سیب‌زمینی با مازاد روبرو بود که این موضوع نیز تاثیر زیادی در بازار گذاشت.

وی با بیان این‌ که در سال 93 چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تن سیب‌زمینی در داخل تولید شد، اظهار کرد: پارسال ۱۵۵ هزار هکتار سطح زیرکشت داشتیم اما به دلیل این‌که هنوز در استان‌های آذربایجان شرقی، کردستان و زنجان کشت تمام نشده، نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از وضعیت امسال داشت.

منبع : جام نیوز

دسته بندی:
برچسب ها : سیب زمینی , تولید سیب زمینی , مازاد تولید سیب زمینی , قیمت سیب زمینی , صادرات سیب زمینی , میزان تولید سیب زمینی در سال 93 , تولید‌کنندگان سیب‌زمینی , قیمت تمام شده سیب‌زمینی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد